ايران

پيك

                         

 

نماينده کرمانشاه در مجلس:

حمله به عراق قطعی است

به اقليت های قومی منطقه توجه کنيد!

 

 
دكتر عباسعلی اللهياري، نماينده‌ی مردم كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌اي اختصاصی با خبرنگار ايسنا به بررسی اوضاع منطقه و به‌خصوص بحران عراق پرداخت و گفت:

 تهديد آمريكا جدی و اين جنگ، قريب‌الوقوع است.

وي با اشاره به بهره‌برداری آمريكا از حادثه‌ی يازده سپتامبر افزود: پس از يازده سپتامبر به دليل خدشه‌ای كه بر اقتدار آمريكا وارد شد و برای بيرون آمدن حزب حاكم از بن‌بست‌های اقتصادي، سياسی و اجتماعی در داخل آمريكا و نيز كسب سود اقتصادی بيشتر و حضور نظامی در منطقه‌ی خليج فارس به افغانستان حمله كرد و پس از رفع بحران افغانستان حالا عراق را مد نظر قرار داده است و بعد هم نوبت ساير كشورها مي‌شود.
 ما مي‌توانيم با برنامه‌ريزی مناسب و تاثير گذاشتن بر افكار عمومي دنيا و نفوذ در اتحاديه‌ی اروپا نقش بازدارنده‌ای در اين بحران بازی كنيم تا اين نقشه‌ آمريكا عملي نشود و حداقل با استدلال منطقی به دنيا بفهمانيم كه كشور ما كه در محور شرارت قرار گرفته دموكراتيك ‌ترين كشور منطقه است و اگر مشكلاتی هم داريم اين مسايل داخلی است و خود قادر به حل آن‌ها هستيم.

اللهياري يكی از گزينه‌های حمله‌ی احتمالي آمريكا به عراق را حركت به سوي تجزيه‌ی عراق دانست و گفت: به دليل وجود اقليت‌های قابل توجه قومی در ميان كشورهاي منطقه متاسفانه از قبل زمينه‌های بروز اين تشنج و چالش وجود داشته است و ما بايد به همراه ساير كشورهای همسايه‌ عراق تا سرحد امكان از تجزيه‌ عراق جلوگيری كنيم و اگر تجزيه‌ی عراق به وقوع پيوست بايد در درون كشور توجه بيشتری به اقليت‌هاي قومي داشته باشيم و آن‌ها را هرچه بيشتر جذب حكومت مركزی كنيم تا اقليت‌هاي قومی رغبتي برای اتحاد به اقوام خارج از مرزها نداشته باشند.

در وضعيت فعلی و با توجه به معادلات موجود در منطقه و دنيا فكر مي‌كنم بهترين گزينه برای ما همين است كه بي‌طرفی خود را اعلام كنيم و از طريق سازمان ملل تلاش كنيم اين جنگ به وقوع نپيوندد.
او با اشاره به افزايش روابط ديپلماتيك ما با عراق خواستار رفتار مديرانه‌تری از سوی مسوولان سياست خارجی كشور شد و افزود: ما قبلا برای حل مساله‌ طلب خود از عراق و ساير قضايا رفت و آمد آن‌چندانی با مقامات اين كشور نداشتيم اما در اين موقع از زمان كه دامنه‌ بحران عراق، روز به روز گسترده‌تر مي‌شود، افزايش اين رفت و آمد مي‌تواند حساسيت ‌برانگيز باشد و برای امنيت كشورمان خطر ايجاد كند؛‌ چون آمريكا هيچ منطقی را غير از منافع خود نمي‌پذيرد و مي‌تواند با جوسازی زمينه‌ي يك حمله‌ ديگر را فراهم سازد. هرچند كه اين افزايش روابط ما با عراق به تنهايي نمي‌تواند بهانه‌ی ايجاد جنگ ديگری شود.
نماينده كرمانشاه در خاتمه به بررسي تبعات احتمالي جنگ آمريكا و عراق برای مناطق مرزي ما به‌خصوص كرمانشاه پرداخت و گفت: متاسفانه كرمانشاه بسيار آسيب‌پذير است. مخصوصا اين‌كه ما هنوز نتوانسته‌ايم آثار جنگ مستقيم خود با عراق را از چهره‌ی اين استان پاك كنيم. وضعيت فعلی استان از لحاظ توسعه‌يافتگي و بي‌كاری بسيار ناگوار است و هرگونه عوارض اين بحران برای كشور ما در وهله‌ي اول به كرمانشاه مي‌رسد. عوارضی از قبيل سيل هجوم آوارگان و تنش‌هايي كه در بين كشورهای منطقه اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: افغانستان برای ما تجربه‌ی خوبی شد تا ما مقداری دورانديش‌تر شويم.