ايران

پيك

                         

 
رهبر: مردم را به ميدان فرا خواهم خواند
خاتمی : حکومت مستبد، خشن و منتسب به دين را بايد طرد کرد

رهبرجمهوری اسلامي، پس از واکنش هاي گسترده ای که بازداشت عباس عبدی و حکم اعدام هاشم آغاجري در جامعه بوجود آورد، با مسؤولان نظام ديدار کرد. وی در اين ديدار، از جمله گفت:

درگيری و بهانه‌جويي از يكديگر در بين مسؤولان به هيچ وجه مصلحت نيست. توصيه‌ی مكرر به قوه‌ی مجريه براي برطرف كردن ضعف‌ها و مقابله با تخلفاتی كه در اين قوه وجود دارد ـ توصيه به قوه‌ي قضاييه برای مراقبت از رفتار عمومي دستگاه قضايی در بخش‌های مختلف از جمله اجراي احكام، اداره‌ی صحيح محاكم قضايی و ندادن بهانه به دست دوستان منتقد يا دشمنان مغرض برای زير سؤال بردن دستگاه قضايی و بي‌اثر كردن اين ابزار مهم تأمين عدالت و نيز توصيه به نمايندگان مجلس شورای اسلامی برای در نظر داشتن نيازهای حقيقي مردم و پر كردن خلاء‌های قانونی توصيه‌هايي است برای تأمين اهداف نظام. اما روزی كه قواي سه گانه نتوانند يا نخواهند مشكلات بزرگ را حل كنند،

آن وقت اگر رهبري احساس نياز كند، نيروی مردم را برای مواجهه با مشكلات وارد ميدان مي‌كند. نظام اسلامی در قبال حوادث مهم جهان، وضع حساس‌تري يافته است، احتمال تهاجم نظامی دشمن اگرچه ضعيف است، اما وجود دارد، ضمن آن كه بايد تلاش‌های دشمن برای بر هم زدن امنيت و فروپاشي درونی جامعه را نيز با هوشياری و آمادگی كامل تحت نظر داشت.

 اگر مردم احساس كنند كه بخشی از مسؤولان نظام به مسابقه‌ی رفاه‌طلبی و جمع‌آوري ثروت مشغولند،‌ ايمان و اطمينان آنان به نظام كه پشتوانه‌ی اصلی حكومت محسوب مي‌شود، ضربه مي‌بيند.

 تذكراتی كه درباره‌ی پرهيز از ثروت‌اندوزي و مراقبت مسؤولان از خود و اطرافيان‌شان داده مي‌شود، به اين معنا نيست كه جمع كثيری از مسؤولان دچار اين مشكلات هستند، بلكه هدف از اين تذكرات هوشياری و مراقبت بيشتر مسؤولان است.

خاتمي: حکومت مستبد، خشن و منتسب به دين را بايد طرد کرد!

در اين ديدار حجت‌الاسلام و المسلمين خاتمی رييس جمهور نيز در سخناني نظام مردم‌سالاری دينی در ايران را بزرگ‌ترين دستاورد انقلاب اسلامی دانست و تأكيد كرد: مسؤولان نظام بايد با ملاك قرار دادن قانون اساسی و در كنار يكديگر به وظيفه و تكليف بزرگ خود در جهت تقويت نظام جمهوری اسلامی به عنوان يك الگوي موفق از مردم‌سالاری دينی عمل نمايند.

 كسب رضای الهی در گرو شناخت تكليف و عمل به آن است كه مهم ترين تكليف در اين مقطع حفظ و تقويت نظام جمهوری اسلامی است.

آقاي خاتمي عدل را پايه و اساس آفرينش دانست و خاطرنشان كرد: در نظام اسلامی عدل بايد در تمام زمينه‌های اقتصادي، سياسي، فرهنگي، علمی و اجتماعی گسترش يابد و زمينه‌ی رشد همه‌ي آحاد جامعه فراهم شود و بر همين اساس است كه بر مبارزه با فقر، فساد و تبعيض تأكيد مي‌شود.

 يكی از وظايف اين نظام زدودن ذهنيت منفی تاريخي نسبت به حكومت‌های خشن و مستبد منتسب به دين و متفاوت نشان دادن اين نظام با افراطي‌گري‌هايی به نام دين است.

رييس جمهور همچنين با اشاره به برنامه‌ی اصلاحات اقتصادی دولت، بر جديت دولت براي پيگيری آن تأكيد و خاطرنشان كرد: امروز در بخش‌هاي مختلف آثار و نشانه‌های بهبود اقتصادي آشكار شده است و دولت اين راه را ادامه خواهد داد.
آقای خاتمی با اشاره به مسأله‌ي اشتغال افزود: دولت برای حل مسأله‌ي اشتغال طرح ضربتی اشتغال را برنامه‌ريزي كرده است كه از زمان اجرای طرح تاكنون بيش از صد و سی هزار شغل ايجاد شده است.