اخبار

پيك

                         

 
 اطلاعیه گزارشگران بدون مرز پیرامون
دستگيری های اخيردر
ايران وسانسور مطبوعات

 

 در حالی که جنبش آزاديخواهانه ی دانشجویان در هفته های گذشته ابعاد گسترده ای به خود گرفته است، محافظه کاران، با دستگیری، تهدید و حمله به روزنامه نگاران، طناب سانسور را بر گردن مطبوعات محکم تر می کنند. گزارشگران بدون مرز نگرانی خود را از فضای ملتهب و احتمال دستگیری تعداد دیگری از روزنامه نگاران در ایران اعلام می دارد.

روبرت مئنار دبير اول گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام نمود که" ما بار ديگر با جديت از اتحاديه اروپا خواهان اعمال فشار بيشتر بر رژيم تهران در جهت رعایت حقوق بشر هستیم." گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی فوری عباس عبدی، بهروز گرانپایه و حسین قاضیان و نه روزنامه نگار زندانی دیگر است.

٢٤مهرماه  بهروز گرانپایه مدیر مؤسسه ملي پژوهش افكارعمومي  و روزنامه نگار روزنامه ی (توقیف شده) نوروز دستگیر و روانه ی زندان "اوین" گشت. اتهامات وی "جاسوسی" و ارتباط با "سازمان مجاهدین خلق" اعلام شده است. تاریخ محاکمه ی ایشان هنوز نامعلوم است و در بعد از دستگیری تا امروز، همسرش جز یک بار با حضور مامورین امنيتی، موفق به دیدار با وی نشده است.

٩آبان حسین قاضیان، مدیر موسسه نظرسنجی آینده و روزنامه نگار روزنامه ی (توقیف شده) نوروز نیز به اتهاماتی مشابه دستگیر و ظاهرا روانه زندان اوین شده است.

در ١٣ آبان عباس عبدی سر دبير روزنامه ی توقيف شده ی سلام، عضو شورای سر دبيری بسياری از روزنامه ی توقيف شده ی اصلاح طلب و عضو هيئت مديره ی موسسه نظرسنجی آينده، در منزل اش دستگير گرديد. قاضي سعيد مرتضوی رييس شعبه ١٤١٠ معروف به "دادگاه مطبوعات"، موسسه نظرسنجی آینده را به  " دريافت پول از سفارتخانه های خارجی و موسسه نظرسنجی آمريکايی گالوپ " متهم کرده است . دادگاه عباس عبدی و حسین قاضیان قرار است در ١٠آذرماه برگزار گردد، وکلای اين دو روزنامه نگار اعلام کرده اند که " از دسترسی به پرونده و ديدار با موکلين خود محروم شده اند". اين سه روزنامه نگار در رابطه با انتشار نظر سنجی در ٢٤ شهريور ماه توسط خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی- ايرنا که در آن اعلام شده بود که  ٪٧٠،٧٦  ايرانيان، با گفتگو برای برقراری رابطه با امريکا موافق اند، دستگير شده اند.

در ٣آذرماه  بیش از صدنفر از روزنامه نگاران ایران با انتشار نامه ای خواهان آزادی زندانيان سياسی و روزنامه نگاران زندانی عباس عبدی، بهروز گرانپایه و حسین قاضیان شدند.

از سوی دیگر از ١٨آبان اعتراض دانشجویان به حکم، محکومیت به مرگ هاشم آغاجری آغاز شد، اما این اعتراضات آرام آرام با شعارهای "آزادی خواهانه  و خواست آزادی زندانیان سیاسی" به جنبشی سياسی  تبدیل شد. هاشم آغاجری در سخنرانی خود که دلیل دستگیری وی محسوب می شود از اصلاحات درنهاد دین دفاع کرده بود. قوه قضاییه ایران در پی اعتراضات گسترده مجبور به عقب نشینی و اعلام نموده است که در اين حکم تجدیدنظر خواهد شد.

در طی همین مدت قاضی سعید مرتضوی مسئولین روزنامه های اصلاح طلب را دو بار احضار و به آنها دستور داده است که اجازه انتشار خبر در مورد "پرونده ی نظرسنجی" و "اعتراضات دانشجویان" را ندارند.

٣٠آبان، هفته نامه  " نامه قزوین" توسط دادگاهی در اين شهر به جرم" تشويق قشر جوان به ابتذال از طريق درج مقالات و گزارشات مبتذل و خلاف عفت و اخلاق عمومي در نشريه، تشويق اذهان عمومي از طريق بي اعتبار جلوه دادن ابعاد مختلف اجتهاد و تقليد در جامعه اسلامي و شكستن روحيه انقلابي "  به سه ماه تعلیق و پرداخت سه میلیون ریال محکوم شد.

١آذر، در مراسم یادمان چهارمین سالگرد قتل روشنفکران و مخالفان در پاییز ١٣٧٧، که بیش از ٥٠٠٠ نفر شرکت کرده بودند. افراطیون اسلامی به ضرب و شتم مردم و روزنامه نگاران پرداختند، در این حادثه، سه روزنامه نگار حاضر در محل زخمی شدند.

گزارشگران بدون مرز يادآور می شود که :

ايران  اکنون رکوردار « بزرگترين زندان روزنامه نگاران » در خاورميانه است، دوازده روزنامه نگار، پشت ميله

های زندان بسر می برند. نه تن از آنها دارای محکوميت هائی از سه تا  يازده سال هستند.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران ازجمله چهل و يک رهبر و مقام دولتی در جهان است، که از سوی گزارشگران بدون مرز بعنوان دشمنان آزادی مطبوعات برگزيده شده اند.

  
 


 

ی