ايران

پيك

                           

 
ترجمه بايرام منصوری

                               آبزرور - تهران - تيم جودا

گزارش آبزرور از تهران و گفتگو با حسين شريعتمداری

شريعتمداری:

هواپيماهای امريكا را به موشك می‌بنديم

يك اصلاح طلب عاليرتبه:

شريعتمداری جنون دارد!

تهديد حمله نظامی به عراق، فاصله ميان محافظه كاران و اصلاح طلبان را در ايران عميق‌تر كرده‌است. گرچه هر دو جناح به يكسان هر نوع حمله امريكا را محكوم كرده‌اند، اما در پشت پرده فاصله‌ها هر روز بيشتر مي‌شود.

محافظه كاران معتقدند كه هواپيماهای بريتانيا و امريكا در صورت حمله به عراق بايد توسط ايران سرنگون شوند، اما اصلاح طلبان از هر نوع جنگي عليه صدام كه ايران را نيز درگير كند وحشت دارند. موضع محافظه كاران در مصاحبه‌ای كه حسين شريعتمداری مشاور نزديك و مطمئن آيت‌الله خامنه‌ای با "آبزرور" كرده‌است بيان شده‌است. او در اين مصاحبه، پس از آنكه مي‌گويد هدف اصلی حمله نظامی بسركردگی امريكا ايران است، مي‌گويد:

-          « به اعتقاد من آنها خواستار تسليم ايران هستند و بهترين راه رسيدن به اين هدف از طريق صدام است. بنابراين اگر هواپيماهای امريكائی تصميم داشته باشند به عراق حمله كنند، به نظر من اينطور مي‌رسد كه آنها به سوی ايران خواهند آمد.»

-           آيا شما به حمله آنها پاسخ خواهيد داد؟

-          « اگر شليك موشك‌ها به اختيار من بود، تمام هواپيماهای امريكائی را هدف مي‌گرفتم.»

شريعتمداري پست دولتی ندارد اما در ميان محافظه كاران چهره‌ای عمده بشمار مي‌رود. در ماه مه ايران يك موشك بالستيك با بُرد متوسط به نام "شهاب 3" را آزمايش كرد كه گفته مي‌شود ساخت آن براساس طرح كره شمالی بوده‌است و 800 مايل بُرد دارد. شريعتمداری در پاسخ به اين سئوال كه آيا بريتانيا نيز هدف قرار خواهد گرفت مي‌گويد:

-« اگر هدف بريتانيا همان هدف امريكا باشد، نقطه نظر ما واضح و روشن است و طبيعی است كه عكس‌العمل ما همان باشد.»

يك مقام عاليرتبه اصلاح طلب كه نخواست نامش فاش شود نقطه نظرات شريعتمداری را محكوم كرد و آن را سخنانی جنون‌آميز خواند. او گفت:

-‌ «ما در ميان دو دشمن قرار گرفته‌ايم و آنقدر احمق نيستيم كه هواپيماهای امريكائی را سرنگون كنيم.»

اصلاح طلبان معتقدند كه انجام چنين عملی بهانه بدست جورج بوش خواهد داد تا مستقيما به ايران حمله كند. بسياری از نخبگان ايرانی قبول ندارند كه امريكا به عراق حمله خواهد كرد، اما محافظه كاران و اصلاح‌طلبان هر دو به يك اندازه از نتيجه اين حمله مي‌ترسند.

ايراني‌ها چندان علاقه‌ای به صدام حسين ندارند، چرا كه به خاطر او هشت سال جنگ را تحمل كردند و در سال 1988 با بجا گذاردن يك ميليون كشته به آن پايان دادند. در شروع جنگ خليج فارس در سال 1991 صدام حسين با عملياتی وحشيانه قيام شيعيان اين كشور را سركوب كرد، شيعيانی كه از نظر مذهبي به ايران نزديك‌اند.

وحشت در حاكميت ايران از اين واقعيت ناشی مي‌شود كه اگر رژيم طرفدار غرب و طرفدار دمكراسی در بغداد بر سر كار بيآيند، ايران از جانب كشورهای متحد غرب تحت محاصره قرار خواهد گرفت و اين محاصره زمانی شدت خواهد گرفت كه پايگاه‌هاي نظامی امريكا در عراق، عربستان سعودي، قفقاز و افغانستان را در نظر بگيريم. برخی از اصلاح طلبان معتقدند ايران در صورت امكان بايد در مقابل حسن نيت‌های امريكا دست به مانور بزند، همانطور كه سال گذشته در رابطه با حمله به افغانستان بسركردگی امريكا چنين كاری را انجام داد.

مردم كوچه و خيابان ايران معتقدند جنگی در كار نخواهد بود، اما اختلاف نظر ميان همين مردم به اندازه اختلاف نظر در ميان رهبران آنهاست.

در بهشت زهرا، واقع در جنوب تهران دويست هزار سرباز و كشته جنگی دفن شده‌اند كه در جنگ با صدام حسين كشته شده‌اند. پنجشنبه شب، در سالگرد جنگ، خانواده شهدا به بهشت زهرا رفته بودند، بنظر مي‌رسيد كه آنها به يك پيك نيك آمده باشند. مجيد حيدری در حاليكه بر بالاي مقبره برادرش كه براثر حمله با گاز سمی كشته شده بود ايستاده بود گفت: « من از اينكه با امريكائي‌ها بجنگم خوشحال خواهم شد، زيرا آنها برای حمله به ما به اينجا مي‌آيند.» اما عفت فراهانی كه چند قدم آنطرف‌تر بر مزار برادرش كه او نيز در جنگ كشته شده ايستاده بود گفت:« اميدوارم صدام تقاص خون‌هائي را كه ريخت بدهد و اين خون‌ها دامنش را بگيرد. شايد هم حق با امريكائي‌ها باشد كه مي‌خواهند انتقام تمام اين خونريزي‌ها را بگيرند.»

يك راننده تاكسی كه نخواست نامش فاش شود با عصبانيت گفت كه دولت ايران حق دارد  از اينكه هدف بعدی امريكا باشد وحشت كند، چرا كه در چنين حالتی مردم خواهند گفت: « شايد چند صد نفر در اين ميان كشته شوند، اما درعوض ما از شر ملاها خلاص خواهيم شد». مردم از اين ماجرا خوشحال خواهند شد. حالا نوبت آنهاست، نوبت مردمی كه از اين واقعه بسيار خوشحال خواهند شد!

 

  


 

ی