ايران

پيك

                           

 

همزمان با سفر كوتاه محمدخاتمی به افغانستان، وزير دفاع امريكا تحويل افراد سازمان القاعده از سوی ايران را كافی ندانست

انحلال القاعده در ايران، يعنی

انحلال سه لشكر قدس، بدر و محمد!

 

‌پس از آنكه وزير دفاع امريكا تحويل 16 عضو القاعده به عربستان سعودی را بی‌اهميت تلقی كرد، در ايران اعلام شد كه تا كنون نه 16 نفر، بلكه 400 عضو القاعده دستگير و تحويل داده‌ شده‌اند

مطبوعات انگلستان و آلمان سلسله گزارش‌هائی را مستند به اظهارات حسين شريعتمداری كه در روزنامه آبزور انتشار يافت منتشر كرده‌ و اظهارات وزير دفاع امريكا را غير مستقيم تائيد كرده‌اند

اعلام خبر تحويل تعدادی از اعضای سازمان القاعده به عربستان سعودی كه توسط وزير خارجه اين كشور اعلام شد، بازتاب‌هائی در مطبوعات امريكا و مقامات امريكا داشت. با آنكه مطبوعات امريكا اين خبر را با عنوان‌های بز‌رگ منتشر كردند، وزير دفاع امريكا "رامسفلد" طی سخنان در باره اين اظهارات وزير خارجه عربستان سعودي مدعی شد كه هنوز بسياری از رهبران و فرماندهان سازمان القاعده در ايران بسر مي‌برند. بدنبال اظهارات وزير دفاع امريكا، در ايران، روزنت"امروز" (روزنامه اينترنتي) كه بسياری آن را جانشين روزنامه‌های تعطيل شده طرفدار اصلاحات مي‌دانند، برای نخستين بار رقم تعداد اعضای تحويل داده شده سازمان القاعده را اعلام داشت.اين روزنت نوشت: در طول دوران پس از سقوط حكومت طالبان در افغانستان 400 عضو سازمان القاعده تحويل كشورهايشان شده‌اند. اين خبر، پس از بازگشت محمد‌خاتمی از سفر يك روزه‌اش به افغانستان اعلام شد.

بي شك مقامات امريكائي، پيش از اظهارات وزير خارجه عربستان سعودی و اعلام خبر تحويل 400 عضو القاعده از سوی جمهوری اسلامی در جريان اين اخبار و اطلاعات بوده‌اند، بنابراين سخنان وزير دفاع امريكا با آگاهی از همه اين اخبار بيان شده‌است و ابعاد ديگری را در نظر دارد. اين ابعاد كدام است؟

در برخی محافل سياسی گفته مي‌شود، امريكا تاكنون چند بار خواهان انحلال سه واحد نظامي برون مرزی جمهوری اسلامی و تحويل برخي فرماندهان آن برای بازجوئی جهت تكميل اطلاعات مربوط به سازمان القاعده شده‌است. اين سه واحد عبارتند از لشكرقدس(ويژه عمليات در لبنان)، لشكر محمد(ويژه عمليات نظامی در افغانستان) و لشكر بدر(ويژه عمليات در عراق). فرماندهی اين واحدها با واحد نهضت‌های رهائي‌بخش در سپاه پاسداران است و زير نظر مستقيم فرمانده كل قوا "رهبر" عمل مي‌كنند، اما برخی فرماندهان درجات پائين‌تر از ميان اعراب و افغان‌ها به فرماندهی برگمار شده‌اند. هنوز معلوم نيست امريكا خواهان فرماندهان غير ايرانی اين واحدهاست و يا فرماندهان ايرانی اين سه واحد نظامی نيز جزو ليست امريكا قرار دارند. چند پرونده بزرگ تروريستی در باره عمليات برون مرزی اين واحدهای نظامی قرار دارند كه هركدام از آنها پرونده‌ای جهاني‌اند. از جمله ترور رهبران كردهای ايران، انفجار ظهران در عربستان سعودي، انفجار در آرژانتين، انفجار سفارت امريكا در لبنان و...

پيش از اظهارات روز چهارشنبه (ديروز) وزير دفاع امريكا و اعلام خبر تحويل 400 عضو سازمان القاعده برخی نشريات معتبر اروپائی كه دسترسي به منابع خبری در اتحاديه اروپا دارند طي گزارش‌هائی اشاره به نقل و انتقالات و تحركات همين واحدهای نظامی طی سال‌های اخير در اروپا و خاورميانه كردند. در اين ميان نشريات، هفته نامه معتبر اشپيگل چاپ آلمان، مدتی پس از سفر دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام "محسن رضائي" به آلمان (بمناسبت 22 بمن و سالگرد انقلاب) گزارش مهمی را در باره نحوه سازماندهی حزب‌الله در شهر برلين آلمان منتشر كرد و نوشت كه بودجه اين سازماندهی در برلين از ايران پرداخت مي‌شود. اين درحالی است كه برخی از وابستگان سفارت جمهوری اسلامی در برلين، با آنكه ارتباط مستقيم با اين سفارتخانه ندارند و يا در گذشته چنين ارتباط‌هائی داشته‌اند از نظر دولت آلمان مظنون به وابستگی به واحدهای نظامي برون مرزی جمهوری اسلامي‌اند و از تهران دستور مي‌گيرند. گفته مي‌شود از جمله كساني كه مستقيما با اين افراد و اين تشكل‌ها از تهران در تماس است، حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي‌ است، كه بودجه محرمانه‌ای را برای اين نوع ارتباط‌ها در اختيار دارد.

نشريه اشپيگل در باره حزب الله نوشت حزب‌الله در آلمان حدود 800 عضو و طرفدار دارد و در تدارك خريد مكانی در يكی از مناطق برلين برای محل ارتباطات و تجمع است. آنها نمي‌توانند برای هميشه مهمانان عزيزی برای آلمان باشند.

گز‌ارش اشپيگل در زمانی منتشر مي‌شود كه گفته مي‌شود دولت آلمان با تاسيس يك مركز اسلامي جديد در شهر برلين كه مستقيما توسط جمهوری اسلامي و برخی وابستگان بيت رهبري و مجمع‌تشخيص مصلحت قرار است هدايت شود موافق نيست و كارشكني‌های غير رسمي، با استفاده از موانع حقوقی برای جلوگيری از برپائی اين مركز مي‌كند.

ديگر مطبوعات آلمان نيز با اشاره به حضور حزب‌الله اردن در جشن‌های سالگرد در گذشت آيت‌الله خمينی در تهران كه باعث اعتراض دولت اردن و فراخواندن سفير خود از ايران شد، يكبار ديگر مسئله كشف مقاديري اسلحه در يك كشتی را مطرح كرده‌اند كه در اين زمينه نيز واحدهاي نظامی سه گانه ياد شده در بالا در مظان اتهام مستقيم هستند. برخی از دستگير شدگان اين ماجرای كشتی حامل سلاح نيز به نوشته اين مطبوعات، در بازجوئي‌های خود اعتراف به تامين مالی از طرف ايران و تهيه اين سلاح‌ها در ايران مي‌باشند.

در آستانه سفر خاتمی به كابل و اظهارات تند وزير دفاع امريكا در باره حضور فرماندهان القاعده در ايران و ضرورت خاتمه بخشيدن به هر نوع فعاليت اين سازمان در ايران، برخی مطبوعات انگلستان نيز يكبار ديگر مستند به برخي اظهارات حسين شريعتمداری سرپرست موسسه انتشاراتی كيهان و آنگونه كه گفته مي‌شود "مشاور امنيتي-مطبوعاتی رهبر" مطالبی را از قول وي منتشر كرده‌اند كه اتهامات رامسفلد، مبنی بر ماجراجوئي‌های جمهوری اسلامی و وعده استفاده از سه واحد نظامی بدر، قدس و محمد را تداعی مي‌كند. در كنار اظهارات حسين شريعتمداری در گفتگو با روزنامه "آبزرو" كه ترجمه آن را در شماره ديروز خوانديد، اين نقطه نظرات ( كه گفته مي‌شود مربوط به سخنرانی شريعتمداری در مدرسه فيضه قم است) نيز به نقل از وی در مطبوعات انگلستان منتشر شده‌است:

« وقتی دشمنان ما برای مقابله با حركت‌های حق‌طلبانه به اين گونه تسليحات (اتمي) مجهزند چرا ما نباشيم؟ وقتی امنيت شهروندان ما به خطر مي‌افتد چرا بايد شهروندان امريكائی و اسرائيلی امنيت داشته باشند؟ شايد روز حادثه و هنگام انتقام از نظاميان امريكائی و اسرائيلی و متحدان منطقه‌ای آنها نزديك باشد.»

در كنار اين اظهارات، نقطه نظرات فرمانده بسيج سپاه پاسداران " ذوالقدر" نيز بازانتشار يافته‌است. از جمله اين اظهار نظر جنجال برانگيز او كه با واكنش نمايندگان مجلس نيز روبرو شد: « در صورتی كه نا امنی چنان بر ايران مستولی شود كه ما قادر به صادر كردن نفت خود نباشيم، آنگاه هيج نفتی از منطقه به خارج صادر نخواهد شد.»

 در كابل

آيا در جريان سفر محمد‌خاتمی به كابل كه اتفاقا همزمان بوده‌است با حضور نماينده ويژه كاخ سفيد در امور افغانستان "زلمای خليل‌زاد" در اين كشور يكبار ديگر اين پرونده با ابعاد اطلاعاتي-امنيتی پنهان اما گسترده آن باز شده‌ و خواست امريكا برای انحلال سه لشكر قدس، بدر و محمد از طريق او به ديگر مقامات جمهوري اسلامی اطلاع داده شده‌است؟

 

  


 

ی