ايران

پيك

                           

 

حضور سرزده آيت‌الله طاهری در مراسم

بزرگداشت آيت‌الله طالقانی در اصفهان

رهبری دو گانه  در ج.ا به

حاكميت دوگانه افزوده شده!

قانون اساسی حاصل ايمان منتظری، طالقانی و بهشتی به حاكميت مردم است!

 

 

مراسم بزرگداشت آيت‌الله طالقانی به همت جبهه مشاركت ايران اسلامی منطقه اصفهان در اين شهر، در سالن هلال احمر اصفهان برگزار شد. در اين مراسم، كه با استقبال مردم روبرو شد، تعدادی از روحانيون اصلاح طلب و نوانديش - از جمله آيت‌الله بيات- در كنار جمعی از اعضاي رهبری سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي- از جمله محسن آرمين- و جبهه مشاركت ايران اسلامی و همچنين برخی فعالان سياسی وابسته به اتحاد نيروهای ملي-مذهبی شركت كردند. به گزارش روزنت "رويداد"، آيت‌الله طاهری اصفهانی بطور سرزده در اين مراسم حضور يافت و اين درحالي بود كه اجلاس مجلس خبرگان رهبری در تهران جريان داشت و علي‌القاعده وی بايد برای شركت در آن اجلاس در تهران مي‌بود. برخی روزنامه‌ها، در خبری كوتاه و از قول رئيس دفتر آيت‌الله طاهری با تاكيد بر عضويت خود در مجلس خبرگان رهبري، اعلام كرده بودند كه وی بدليل كسالت و گرمای هوا در مجلس خبرگان شركت نكرده است. حضور سرزده آيت‌الله طاهری در مراسم بزرگداشت آيت‌الله طالقانی در اصفهان، عملا در مغايرت با اخبار منتشر شده در روزنامه قرار داشت و به اين شايعه قطعيت بخشيد كه آيت‌الله طاهری به روند كار مجلس خبرگان نيز اعتراض دارد و بويژه خواهان علنی شدن مذاكرات اين مجلس و اطلاع مردم از كم و كيف مسائل آنست. همچنين گفته شده كه هيات رئيسه مجلس خبرگان از آن بيم داشته كه آيت‌الله طاهری متن پاسخ خود به رهبر جمهوری اسلامی را در مجلس خبرگان خوانده و سپس آن را در اختيار جرايد قرار دهد و يا در جريان ديدار مجلس خبرگان با رهبر جمهوري اسلامی مستقيما صحبت كرده و نقطه نظرات خود را در اعتراض به وضع كنونی كشور و حاصل رهبری 13 ساله اخير بيان دارد.

روزنت "رويداد" در باره حضور سرزده آيت‌الله طاهری در مراسم بزرگداشت آيت‌الله طالقاني نوشت:

حضور آيت‌الله سيدجلال‌الدين طاهری اصفهاني، در مراسم بيست‌ و سومين سالگرد درگذشت آيت‌الله طالقانی با استقبال گسترده مردم مواجه شد. در اين مراسم كه روز شنبه از سوی شورای هماهنگي گروه‌های جبهه دوم خرداد اصفهان برگزار شد، آيت‌الله طاهری به شكل غيرمترقبه در مراسم حضور يافت كه اين امر، استقبال گسترده مردم را به همراه داشت و حاضران در حمايت از ايشان شعار دادند.

در اين مراسم، متن پيام آيت‌الله طاهری به خانواده آيت‌الله طالقانی كه در سال 77 ارسال شده بود، قرائت شد.

در بخشی از اين پيام آمده است: «هنوز و هنوز اين مفسر بزرگ قرآن كه حقاً مجسمه اخلاق و حسن خلق بود درس‌های فراوانی براي خيل شيفتگان و رهروان راه حقيقت دارد.‌.‌.به واقع، جذبه شخصيتی و حسن خلق ايشان بارزترين صفاتی بود كه ايشان را از اكثريت نيروهاي اسلامی متمايز مي‌نمود و به ايشان اين توانايی را مي‌داد كه بتواند بسياری از جوانان شيفته حقيقت را از خطرات گروه‌هاي منحرف دور داشته و در مسير انقلاب اسلامي هدايت نمايند.»

آيت الله طاهری در آن پيام «مراتب تأسف خود را از بعضی ناسپاسي‌های برنامه‌ريزي شده كه در حق آن مجاهد كبير روا داشته مي‌شود» اعلام و ابراز اطمينان كرده بود: «اينگونه‌ برخوردها هرگز نخواهد توانست نام نيك آن مرحوم را كه حضرت امام رضوان‌الله عليه با عبارت ابوذر زمان از وی تجليل نمودند از يادها محو نمايد و تنها باب ميل افراد فرصت‌طلبي خواهد بود كه مشتاقانه منتظر يأس و سرخوردگي ملت از دين و اسلام هستند».

آيت‌الله طاهري، پس از آيت‌الله منتظري، يگانه باقي‌مانده از جمع روحانيون مسن و هم‌انديش آيت‌الله خمينی در سال‌های پيش از انقلاب و از همراهان جدی وی در ابتدای پيروزی انقلاب و سال‌هاي حساس تاسيس جمهوری اسلامی است. روحانيون همطراز وی نظير آيت‌الله مدني، آيت‌الله صدوقي، آيت‌الله دستغيب، ايت‌الله اشرفي اصفهاني، آيت‌الله قدوسي، آيت‌الله بهشتی و آيت‌الله مطهری همگی در جريان انفجار حزب جمهوری اسلامی و ترورهای دهه 60- جز آيت‌الله مطهری كه در ابتدای پيروزی انقلاب توسط گروه مذهبی فرقان با تمايلات نزديك به حجتيه ترور شد- كشته شدند. اين ترورها و انفجارها به سازمان مجاهدين خلق نسبت داده شده است، اما در سال‌های اخير و بويژه با مقايسه رويدادهاي مشابه ( ترورها، انفجارها، قتل‌های زنجيره‌اي، قتل‌عام زندانيان سياسي، حصر خانگی آيت‌الله منتظري، ترور سرلشكر صياد شيرازي، تلاش براي منزوی كردن آيت‌الله طاهري، مقابله با چند آيت‌الله طرفدار اصلاحات، قتل‌احمد خمينی و...) در 23 سال گذشته اكنون بيش از هر زمان ديگري انگشت اتهام در تمامی اين موارد را به سوي رهبران مخالفان كنونی اصلاحات دراز كرده‌است. اين شك چنان به يقين تبديل شده است كه محمد‌رضا خاتمی در دومين نامه خود به حاج‌حبيب‌الله عسگراولادی دبيركل حزب جمعيت موتلقه اسلامي، او را مطلع از تمام حوادث توطئه آميز 6 سال گذشته عليه اصلاحات اعلام داشت و از وی خواست تا جدائی خود را از كانون اين حوادث اعلام كند. همچنين، لطيف صفری نماينده سرشناس مجمع ادواری مجلس و وكيل خانواده قربانيان قتل‌هاي زنجيره‌ای و روزنامه‌نگاران زندانی نيز در آخرين اظهار نظر خود پيرامون موقعيت جمعيت موتلفه اسلامی در جمهوری اسلامي، رسما از حاج‌حبيب‌الله عسگراولادی خواست تا اطلاعات خود پيرامون تمام رويدادهای ضد اصلاحات در 6 سال گذشته را اعلام كند.( مصاحبه لطيف صفری در اين زمينه در شماره گذشته پيك‌نت منتشر شده‌است)

آيت‌الله طاهري با انتشار اعتراض‌نامه خود نسبت به شرايط سياسی حاكم بر كشور و پيوند محكم‌تر و آشكارتر با اصلاح طلبان داخل حاكميت، عملا پس از آيت‌الله منتظری مهم‌ترين مرجع ديني طرفدار اصلاحات سياسی و اقتصادی شده و مي‌رود تا مسئله رهبري در جمهوري اسلامی را دوگانه كند : رهبری علي‌‌خامنه‌ای كه از نظر مدارج دينی و سابقه مبارزاتی پائين‌تر از آيت‌الله طاهري قرار دارد و بحران همه جانبه كنونی در جامعه عمدتا متوجه رهبری اوست و متكي به اقليت مخالف اصلاحات رهبری جمهوری اسلامی را دراختيار دارد، و آيت‌الله طاهری كه در صف اكثريت اصلاحات قرار گرفته، به پايگاه مردمی خويش متكی است و سابقه طولانی مبارزه و همراهی با آيت‌الله خميني را دارد. اين تقسيم‌بندی در حوزه‌های دينی نيز مشهود است: آيت‌الله منتظري رسما از آيت‌الله طاهری حمايت مي‌كند، مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم و مجمع روحانيون مبارز از وی حمايت مي‌كنند. جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم از رهبر جمهوري اسلامي. همين موقعيت در ميان احزاب و تشكل‌ها وجود دارد: جبهه دوم خرداد از آيت‌الله طاهری حمايت مي‌كند و جبهه مخالفان اصلاحات، مركب از بنياد رسالت، جمعيت موتلفه و بنيادهای مالی و اقتصادی از رهبر. در نهادهای انتخابی و انتصابی نيز وضع به همينگونه‌است: مجلس شوراي اسلامي و دولت با احترام و تكريم بسيار از آيت‌الله طاهری ياد مي‌كنند و در مقابل، مجلس خبرگان، مجمع مصلحت و نهادهای انتصابي و روزنامه‌های وابسته به آنها از رهبر. در اين ميان وابستگی مستقيم رهبر جمهوری اسلامي به فرماندهان نيروهای نظامي در برابر وابستگی مستقيم آيت‌الله طاهری به مردم و منتخبان مردم‌ تعيين كننده است! كفه اين ترازو با سبك شدن وزن نيروهای نظامی در عرصه سياسی و يا با پيوستن نيروهای نظامی به اصلاحات قطعا توازن نا متعادل امروز را ديگر نخواهد داشت!

در مراسم يادبود آيت‌الله طالقاني

محسن آرمين نماينده تهران و عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب و «اسدالله بيات» عضو مجمع روحانيون مبارز سخنرانان مراسم ياد بود آيت‌الله طالقانی در اصفهان بودند.

محسن آرمين عضو رهبری سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی و عضو هيات رئيسه مجلس شورای اسلامی در اين مراسم طی سخنان گفت: كليه امور كشور متكی به آرای مردم است كه از طريق شورا به اجرا در مي‌آيد و اگر نبودند شخصيت‌هايی ‌چون طالقانی كه اصول شوراها را در قانون اساسی تثبيت كنند، هيچ‌گاه اين كشور رنگ شوراها را نيز به خود نمي‌ديد.

تاكيد مرحوم طالقانی بر شورا ‌ناشی از يك وجه بارز انديشه او بود و آن اعتماد ايشان به مردم بود، اما هنوز عده‌ای معتقدند كه مردم اساسا افراد صغيری هستند كه نياز به قيم دارند و اين امر امروز بزرگترين دعوای سياسی ماست. همان‌ها كه مردم را صغير مي‌دانند اعتقاد دارند ‌حذف نظارت استصوابي، مساوی از بين رفتن اسلام خواهد بود. از اين افراد بايد پرسيد:‌ مگر در انتخابات شوراهای گذشته كه نظارت استصوابي آقايان اعمال نشد، اسلام بر باد رفت و يا ضعيف شدكه در انتخابات مجلس چنين حادثه‌ای رخ دهد؟ مهندس آرمين در ادامه با اشاره به شخصيت آيت‌الله طالقانی و نقش او در عرصه‌های انقلاب تصريح كرد: آيت‌الله طالقانی بيش از 40 سال و در تمامی ميدانهای مبارزه و در متن مبارزه، همگام و همراه مردم در عرصه‌های مختلف حضور داشت و هيچ‌گاه از مردم فاصله نگرفت و هر چه زمان نيز به جلوتر رفت بر محبوبيت ايشان افزوده شد و اين يكی از بزرگترين هنرهای ايشان بود، يعنی استمرار ايشان در حضور در صحنه و همراه بودن با مردم كه خود يكی از هنرهای آن مرحوم بود كه توانست به عنوان يك عالم، آگاه، روشن بين همپای تحولات جامعه خود حركت كند و شايد ما در چهره‌ها و شخصيتهای سياسی عرصه انقلاب كمتر چنين چهره‌هايی را مي‌بينيم كه  تا آخرين لحظات، محبوبيت خود را از دست ندهند و مورد اقبال مردم باشند. امروزه نيازمند حضور چنين شخصيتهايی در عرصه كشور مي‌باشيم.
آيت‌الله اسدالله بيات عضو مجمع روحانيون مبارز و از اساتيد حوزه علميه قم در همين مراسم طی سخنانی گفت: آيت‌الله طالقاني، دين، شريعت و اسلام را مغازه درآمد و دكانی برای كسب درآمد و موقعيت در جامعه نمي‌دانست. ايشان از شخصيت‌هايی بود كه توانست بسياری از حجاب‌های ظاهری را بشكند و اگر نبودند شخصيت‌هايي نظير طالقانی يا شخصيت‌ها‌ي بزرگواری نظير منتظري و مرحوم بهشتي‌ها در خبرگان قانون اساسي، مطمئنا همين قانون اساسی كنوني و روح حاكم بر آن را نيز نداشتيم و طالقاني اباذری برای امام راحل (ره) و برای اين انقلاب بود و يكی از عمده‌ترين خصيصه‌های اباذر كه كمتر بدان پرداخته شد، آن بود كه نمي‌توانست هيچ كجی و ناراستی را به نام دين ببيند و اگر كجی را در نظام مشاهده مي‌كرد، طاقت نمي‌آورد و شجاعانه اظهار نظر مي‌كرد و از هيچ كس، هيچ واهمه‌ای نداشت.

آيت‌الله بيات در ادامه تصريح كرد: اگر دين در قالب الفاظ باقی بماند و منحصر به قشريات و ظواهر گردد، نه تنها راه‌گشای راه انسان‌ها نخواهد شد، بلكه خود مانع آزادی و پيشرفت انسان نيز مي‌گردد و چنانچه دين خود حجاب شود، هيچ راهي و هيچ چيز ديگری به غير از خون حسين (ع) نمي‌تواند اين حجاب‌ها را بشويد و طالقانی از شخصيتهايي بود كه خود به عمق اين مساله رسيده بود و معتقد بود كه اگر دين درست اجرا نشود، چه بسا كه ممكن است، خود به مرور منشاء نابودی خود را فراهم بكند.

عضو مجمع روحانيون مبارز در ادامه با انتقاد از نظارت استصوابی شورای نگهبان اظهار داشت: عده‌اي خود مفسر و يك پايه ارسطو شده‌اند و نظارت استصوابی را اعمال و رواج مي‌دهند. شما نه خدائيد، نه پيامبر و نه فرشته مقرب، چرا با اين حركات شورای نگهبان را تضعيف مي‌كنيد و به كشور ضربه مي‌زنيد؟ چنين اظهارنظرهايی و اعمال نظارتهايی نه عملی است، نه فقهی و نه اصولی و هيچ مبنايی ندارد و در زمان مرحوم امام (ره) نيز ما شاهد چنين روند و روالي نبوديم و مرحوم طالقانی از كسانی بود كه وقتي چنين انحراف‌ها و قضايايی را مي‌ديد متذكر مي‌شد و ساكت نمي‌نشست چرا كه خود از معماران شورا و شوراها در قانون اساسی بود.

وی در پايان تصريح كرد: اگر مي‌خواهيم نظام اسلامی و نظام دينی موفق باشد و معضلات و تنگناها را حل بكنيم. مي‌بايست از حقوق و آزادي‌های مردم دفاع كرد و بايد به مردم اعتماد كرد، به مردمی كه خود صاحب‌نظر و صاحب فهم و شعورند، چرا كه اين نظام متكی به همين مردم است. آقايان در صحبتهای خود از تريبون رسمی و تريبون‌های نماز جمعه مواظب حرف زدن‌ها و صبحتهاي خود باشند و انسانهای خدوم و بزرگوار اين نظام را تحت عناصر بي‌محتوی و زير سوال نبرند. شخصيتها و گروههايی كه سالهای سال برای اين نظام و انقلاب زحمت كشيده و زجر كشيده‌اند را به صرف اينكه شايد عضوی از آنها، شايد خطايي كرده باشد، زير سوال نبرند و همه احترام بزرگان نظام و شخصيت‌های زحمت كشيده و مردم را انشاءالله حفظ كنيم.

 


 


ی