ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۲۷ اسفند  ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت  ۲۷ اسفند

حوادث و تحولات مهم

زیر پوست حاکمیت در ایران

 
 
 

 

 

سفر غافلگیر کننده شمخانی به چین و امضای تواقفنامه برقراری دوباره روابط همه جانبه با عربستان معادلات جهانی و منطقه ای را دستخوش تغییر کرد و در داخل کشور نیز بسیاری از معادلات و پیش بینی ها درباره دولت رئیسی را نقش بر آب. از آنجا که چنین سفر و ماموریتی بدون دستور مستقیم اما غیر علنی رهبر جمهوری اسلامی ممکن نبود، می توان نتیجه گرفت که سکان اصلی سیاست خارجی را در تمام زمینه ها بیت رهبری در دست گرفته و از این طریق، شورای فرماندهان سپاه نیز نقش مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی یافته اند. انتخاب علی شمخانی که سرلشکر سپاه است و زمانی فرمانده نیروی دریائی سپاه بوده و اکنون سالهاست دبیر شورای عالی امنیت ملی، بی ارتباط با همآهنگی بیت رهبری و شورای فرماندهی سپاه نیست.

حتی اگر در ابتدا، سفر شمخانی به پکن و امضای تواقفنامه پکن با عربستان ماموریتی استثنائی و بی تداوم ارزیابی می شد، اکنون سفر وی به بغداد و سپس به امارات متحده عربی برای مذاکره و برقراری رابطه دیپلماتیک به امارات و نقش او در تجدید مناسبات با کویت و بحرین نشان داد که ماجرا عمیق تر از یک استثناست، حتی اگر این سفر ها را بتوان به خوزستانی بودن شمخانی و توان او برای صحبت به زبان عربی ربط داد.

از سوی دیگر بحرین میزبان هیاتی از ایران شد تا گفتگو در باره بازگشایی سفارت ها دنبال شود.

پیش بینی ها در مورد یمن نیز حاکیست که مذاکرات قریب الوقوع برای پایان جنگ در یمن و تشکیل یک دولت وحدت ملی با آغاز رسمی مناسبات ایران و عربستان و مبادله سفیر و دیدار وزرای خارجه دو کشور شروع خواهد شد.

 همزمان با این رویدادها و جهش هائی که در سیاست خارجی ایران آغاز شده، بشار اسد رئیس جمهور سوریه به روسیه سفر کرد. سفری که بی ارتباط با اجلاس قریب الوقوع صلح سوریه و خروج نظامی ترکیه از سوریه و تنها ماندن امریکا در سوریه نیست. در این اجلاس قرار است روسای جمهور سوریه، ترکیه و ایران (با پیش بینی حضور عربستان دراین اجلاس) شرکت داشته باشند و محل تشکیل آن ظاهرا روسیه خواهد بود. بدین ترتیب، چین یک سر تنش زدائی در خلیج فارس را برعهده گرفته و روسیه سر دیگر آن را در خاورمیانه. امریکا و غرب میان این قیچه دو تیغه فعلا مبهوت اند و دست و پا می زنند.

در کنار این تحولات، مانور نظامی مهم و ‌مشترک ایران، چین و روسیه در دریای عمان را نباید فراموش کرد و یا به اهمیت آن توجه نکرد، زیرا این مانور یعنی کوتاه کردن دست دریائی امریکا در منطقه. سرعت تحولات چنان است که امریکا و اروپا حتی نتوانستند واکنشی سریع از خود نشان بدهند.

نکته بسیار مهم در ارتباط با رویدادهای بالا، بویژه نقشی که شمخانی برعهده اش گذاشته شده را باید در واکنش های رهبران جبهه پایداری در داخل کشور دنبال کرد. جبهه ای مرکب از حجتیه اندیشانی که ماسک مخالفت با مذاکرات اتمی را بر چهره زده و شعارهای تند و تیز جنگی می دهند اما عملا نقش بسیار مهمی در تنش آفرینی های داخل کشور برای تهیه خوراک تبلیغاتی برای رسانه های فارسی زبان خارج و سازمان های حقوق بشری تهیه می کند و آب به آسیاب حمله نظامی به ایران می ریزد. حتی گفته می شود جریان مسموم سازی دانش آموزان دختر مدارس با بهانه فراهم سازی زمینه ظهور امام زمان نیز زیر سر جبهه پایداری بوده است. این جبهه دست بالا را در نهادهای امنیتی و در سیمای جمهوری اسلامی دارد و فراکسیون آن نیز نقش مهمی در مجلس دارد. بنیانگذار این جبهه آیت الله مصباح یزدی بود و اکنون "مرتضی آقا تهرانی" (روحانی که چند سالی در امریکا بوده) در کنار سردار سابق سپاه "صادق محصولی" آن را رهبری می کند و دست بردار سوژه حجاب اجباری و زن ستیزی نیست!

بزودی معلوم خواهد شد، آن شایعاتی که درباره بازداشت احتمالی برخی رهبران این جبهه باتهام دست داشتن در طرح مسموم سازی دانش آموزان وجود دارد، تا چه حد واقعیت دارد. ادعا شده که ۱۱۸ نفر باتهام مسموم سازی دانش آموزان دستگیر شده اند اما اعلام نشده که رابطه تشکیلاتی و سازمانی ها چگونه بوده و هدایت کنندگان و رهبران آنها چه کسانی بوده اند! قطعا این ۱۱۸ نفر بی ارتباط با هم دست به این جنایت نزدند، همچنان که بی رهبری و هدایت کننده نبوده اند.

شمخانی که پیش از سفر به پکن با حملات جبهه پایداری روبرو بود، اکنون بیش از گذشته تبدیل به هدف جبهه پایداری شده است و این نشان میدهد که جبهه پایداری تا چه حد و میزانی در بالاترین نهادهای حکومتی نفوذ کرده و با این نفوذ از تصمیمات و طرح آینده با اطلاع است!


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت ۱۸ مارس ۲۰۲۳

 
 

اشتراک گذاری: