ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

12 اسفند ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

جاه طلبی "بوتفلیقه"

الجزایر را به کام شورش می برد!

ترجمه و تدوین - جعفرپویا

 
 
 
 
 

 

با گسترش تظاهرات مردم در روز جمعه هفته گذشته در خیابانهای الجزایرعلیه نامزدی دوباره «عبدالعزیر بوتفلیقه» برای انتخابات ریاست جمهوری آینده «به مدت پنج سال» صفوف تمام گرایش های سیاسی از جمله احزاب اسلامگرا دچار پراکندگی شده است. کمیته هماهنگی ملی «امامان» تلاش می کند در نمازهای جمعه هواداران خود را قانع کنند که از شرکت در تظاهرات خوداری کنند. انها استدلال میکنند «هیچ کسی نمیداند در این انتخابات یک الجزایری و یا یک دشمن یک مسلمان و یا یک ملحد پیروز خواهد شد». جنبش سلفی های الجزایر که ازطرف وهابی های عربستان سعودی حمایت میشود تمایلی به تغییر و تحولات و تضعیف اقتدار دولت «عبدالعزیز بوتفلیقه» ندارد. آنها مانند سلفی های مصر که از ژنرال سیسی حمایت میکنند از«عبدالعزیر بوتفلیقه» حمایت میکنند .

جنبش سلفی های الجزایر که از گسترش حضور مردم در تظاهرات علیه بوتفلیقه نگران است عامل اصلی «ویروس»مبارزه با نیروهای دمکراتیک در شبکه های اجتماعی است. این ستیزه جویان که «علی فیرکوس» رهبر ایدئولوژیک آنها در تاریخ 18 ژانویه 2018 به عنوان نماینده رسمی سلفی های الجزایر انتخاب شد. او مانند نماینده سلفی ها و وهابی های الجزایر در عربستان سعودی مدرسه دینی مدینه را گذرانده است.

یکی دیگر از بازیگران اسلامگرای مخالف تظاهرات مردمی در الجزایر حزب بسیج برای امید الجزایر«ت.آ.ژ» با 20 نماینده در مجلس است. مردم آن را «تاج محل» می نامند. رهبر حزب «عمار غول» وزیر سابق خدمات اجتماعی الجزایر است. او اخیرا گفت «من از رئیس جمهور بوتفلیقه زنده یا مرده» پشتیبانی میکنم.

باید سکوت کانال های تلویزیون خصوصی طرفدار رژیم را به مخالفان تظاهرات علیه رئیس جمهور افزود. همچنین در مقابل طیف مدافعان اسلامگرای رئیس جمهور طیفی از مخالفان اسلامگرا میانه رو رژیم از جمله «جنبش جامعه صلح» با 34 نماینده در مجلس ملی که در اخرین لحظه خود را به قطار انتخابات رساند اما اکثرا قطار را از دست دادند قرار دارند. این حزب اکنون در میان احزاب اپوزیسیون جا دارد و بین سالهای 1999تا 2012 در دولت های مختلف حضور داشت.

«جنبش جامعه صلح» مناسبات دوستانه ای با حزب رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان و حزب اسلامگرا ی «الندا» در تونس. این حزب و متحدانش حزب «عدالت و ازادی» و «جبهه رستاخیز اسلامی» در تظاهرات روز جمعه گذشته شرکت کردند.

 پشت صحنه مذاکرات و مانورهای بزرگ ادامه دارد. ارتش در نقش داورعمل میکند و هنوز نفوذ خود را از سال 1962 حفظ کرده است. متحد قبیله ای رئیس جمهور ژنرال «احمد گود صلاح» معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش ملی است که از معترضان انتقاد میکند. او معتقد است «دشمنان داخلی و خارجی تهدیدی جدی برای ثبات کشور هستند». مخالفان دولت هر چند ناهمگن، ضعیف و تقسیم شده اند اما دراین نظر متحدند که بوتفلیقه «الجزایر و مردمش را گروگان منافع خود و جاه طلبی های خود گرفته است.» 

نامزدی مستقل ژنرال بازنشسته «علی غدیری» درانتخابات یک نمونه بارز از شکاف در داخل نیروهای ارتش است .

در همین گیر و دار، بوتفلیقه که پس از سکته مغزی با صندلی چرخدار گاهی ظاهر می شد، ناگهان به بیمارستان منتقل شد و کسی باور ندارد که دیگر بار از بیمارستان به قصرش منتقل شود و همه گوش به زنگ اعلام مرگ او هستند.

هیچ فردی بهتر از کاریکاتوریست الجزایری «علی دلیم» نمیتواند شرایط کنونی الجزایر را ترسیم کند. او در روزنامه «آزادی» طرحی منتشر کرد که هواپیمای ریاست جمهوری را در مسیر سوئیس نشان میدهد و معترضین بیشماری در خیابانهای الجزایر او را بدرقه می کنند. خلبان هواپیما اعلام میکند "ما از منطقه آشفته عبور میکنیم. کمربندهای خود را ببندید".

 رئیس جمهور پس از سکته مغزی در سال 2013 در شرایط نامناسبی بسر میبرد و بطور رسمی هفته گذشته برای اقامت کوتاهی برای آزمایشهای پزشکی به ژئو رفت.

 

https://www.humanite.fr/en-partie-tenus-par-le-pouvoir-les-islamistes-en-rangs-disperses-668445


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 12 اسفند

 
 

اشتراک گذاری: