ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

16 اسفند ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

محمد خاتمی

اگر تحولی صورت نگیرد

مردم به سمت براندازان میروند

 
 
 
 
 

 

بخشی از سخنان محمد خاتمی در دیدار 50 نماینده مجلس که عمدتا از فراکسیون امید مجلس باضافه امثال علی مطهری بودند:

«نتیجه این وضعیت افزایش بی‌اعتمادی مردم به نظام و جامعه و تبدیل این بی‌اعتمادی به ناامیدی است.  وضعیت کنونی نتیجه برخی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌هائی است که باید اصلاح شود. هم در ساختار و هم در رویکرد اشتباه و اشکالاتی وجود داشته است. در مجلس، آقای مطهری خیلی شجاعانه، بسیاری از مسایل را مطرح می‌کند اما این سخنان چقدر شنیده می‌شود؟

اصلاحات اگرچه نظر انتقادی دارد اما درون نظام است و خطر اینست که مردم از درون هم مایوس شوند. نظام باید اصلاح‌پذیر و انعطاف‌پذیر شود تا با اصلاح نظام، یأس‌ها از بین برود.

امروز من از سوی مردم با این سوال مواجهم که ما را کشاندید پای صندوق رای، یک مورد نشان دهید که در راستای اصلاحات واقعی باشد؛ آیا قوه قضاییه و نحوه برخوردها بهتر شد؟ یا بخش خصوصی سالم می‌تواند در عرصه حضور داشته باشد؟ آیا رویکردهایی که ما را در تنگناهای بزرگ خارجی قرار داد اصلاح شد یا در برابر رویکردهای سالم مقاومت شد تا مردم نتیجه امتیازی که بدست آمده را احساس نکنند؟

دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رای بدهید. آیا فکر می‌کنید در دور آینده انتخابات به حرف من و شما مردم پای صندوق‌ها خواهند آمد؟ بعید می‌دانم مگر اینکه در یکسال آینده تحولی رخ دهد.

متأسفانه با خواست جریان‌های داخلی یأس در جامعه ما در حال افزایش است و ریزش از اصلاح‌طلبان به سبد جریان های رقیب اصلاحات نمی‌رود، بلکه به سبد براندازان روانه می شود.

برجام کار بزرگی بود و اگر تنها اثر آن، این بود که ما را از بند 7 منشور سازمان ملل خارج کرد، موفق بود.

درباره FATF ضمن احترام به نظرات موافق و مخالف، نمی‌دانم با توجه به مصالح ملی، به چه حسابی در مقابل قبول آن مقاومت می‌شود؟

کاری نکنیم که اجماعی به نفع ترامپ ایجاد شود. مجلس باید از دستاورد خود یعنی تصویب FATF به شکل جدی دفاع کند.

جریانی که این همه تهاجم به دولت می‌کند از سر دوست داشتن مردم این کار را نمی‌کند بلکه برای این است که از دولت و اصلاحات و امثال مطهری بدشان می‌آید.»


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 16 اسفند

 
 

اشتراک گذاری: