ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

25 اسفند ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

اعتبار روحانیون در عراق و در ایران امروز

یک عکس و دو نکته

از دیدار روحانی با سیستانی

 
 
 

 

 

عکس دیدار روحانی به همراه ظریف و واعظی (وزیر خارجه و رئیس دفتر روحانی) با آیت  الله سیستانی و یک جمله کوتاه که در بیانیه دفتر سیستانی در باره این دیدار منتشر شده، بیش از گزارش رسمی دولت درباره نتایج این سفر مورد توجه مردم قرار گرفته است.

آن جمله کوتاه نظر سیستانی درباره خلع سلاح همه گروه های مسلح (اشاره به حشدالشعبی که به سبک بسیج سپاه قدس در عراق سازمان داده) و اینکه سلاح تنها باید دراختیار ارتش عراق باشد و تاکید بر رابطه معتدل با همه همسایگان و احترام به استقلال آنها و پرهیز از تند روی و تند گوئی بود. او با همین منش و دلیل، در خواست های مکرر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش برای دیدار را رد کرد.

عکس هم به این دلیل مورد توجه مردم قرار گرفته که نشان میدهد آیت الله سیستانی علیرغم زعامت بر حوزه علمیه نجف و پایگاه وسیعی که در میان شیعیان عراق دارد و تلاش مجلس و دولت عراق نیز همسوئی با وی و عمل به توصیه های اوست، در خانه ای ساده در شهر نجف زندگی می کند. عبائی ساده بر تن دارد، نه مهری بر پیشانی دارد و نه چفیه عربی بر گردن اما حرفش حرف است! چنان که از چهره روحانی و ظریف و واعظی پیداست.

سیستانی همان روشی را عمل می کند که آیت الله خمینی نیز پس از انقلاب و تشکیل دولت موقت می خواست و وعده داد که به آن عمل می کند واجازه حکومت به روحانیون نخواهد داد زیرا اعتبار روحانیت درمیان مردم از بین می رود. آقای خمینی به دلائل گوناگون نتوانست در قم بماند، به تهران آمد و در جماران مستقر شد و .... اما سیستانی فاصله خود را از حکومت حفظ کرد.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 25 اسفند

 
 

اشتراک گذاری: