ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

8 دی ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 8 دیماه

دیپلماسی مصاحبه ای

پشت مرزهای ترکیه و سوریه

 
 
 
 

 

ارتش سوريه بدنبال توافق با حزب "اتحاد دمكراتيك سوريه" و يگان هاى مدافع خلق كرد، كنترل "منبج" را كاملا در دست گرفت و پرچم سوريه را در ساختمان هاى رسمى و دولتى اين منطقه به اهتزاز درآورد. روز پنجشنبه "ماریا زاخاروا" سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه ای که خطابش به امریکا و ترکیه بود گفت: "درتمام مناطق از خاک سوریه که امریکا نیروی نظامی اش را از آنجا می برد، ارتش سوریه مستقر خواهد شد."

این ختم کلام نه برای امریکا که احتمالا با ترکیه به زدوبندی برای ورود ارتش ترکیه به خاک سوریه، بلکه برای شخص اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز بود که بیش از این اسب تراوای امریکا در سوریه نشده و خود را با جنگی درگیر نکند که مناسبات تازه دوباره جوش خورده ترکیه و روسیه را بهم بزند.

ساعاتی پس از این مصاحبه،. سخنگوى كرملين " ديميترى پسكوف" نيز در یک مصاحبه ضمن ابراز رضایت از تفاهم کردهای سوریه با دولت مرکزی استقرار ارتش سوریه در "منبج" را تائید کرد.

اردوغان یک روز بعد، در پایان نماز جمعه گفت:

" مطلع هستيم كه در منبج پرچم های سوریه به اهتزاز در آمده است اما هنوز هيچ چيزى قطعى نشده. فردا هيات دولتی ما كه شامل وزراى خارجه و دفاع، رئيس اطلاعات و سخنگوى رياست جمهورى است به روسيه خواهند رفت و تمامى مسائل مورد بحث قرار خواهد گرفت. پس از آن احتمالا من و آقاى پوتين گفتگوی تلفنی خواهیم کرد و یا من به مسکو و یا سوچی خواهم رفت و با رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو خواهم کرد."

اردوغان در بخش دیگری از این مصاحبه، عملا عقب نشینی خود را پذیرفت و اینگونه آن را اعلام کرد:

"خواست ما از بين بردن تروريست هاست. اگر این هدف محقق شود. ما همچنان از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنیم. این مناطق به سوریه تعلق دارند. اگر سازمان های تروریستی  منطقه را ترک کنند، ما دیگر کاری در آنجا نداریم.

از سوی دیگر سخنگوى کردهای سوریه در خبری که اسپوتنیک منتشر کرد اعلام کرد:

"براى قطع ورود ارتش تركيه به سوریه در حال همكارى با دمشق هستيم. تفاهم نامه منبج شامل تمامى شرق فرات خواهد بود. ما با رژيم سوريه همچون اعضاى يك خانواده هستيم و مسائل داخلى مان را خودمان حل خواهيم كرد."

در یک خبر دیگر تائید شده که نيروهاى يگان هاى مدافع خلق (ارتش خلقی کردهای سوریه) اونيفرم ارتش سوريه را به تن کرده اند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 8 دی

 
 

اشتراک گذاری: