ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

15 مرداد ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 15 مرداد

تعهدات ایران و امریکا

برای نشستن پشت میز مذاکره

 
 
 
 

 

سایت فارسی اسپوتنیک که در حاشیه بیت رهبری حرکت می کند تا هیچ گربه ای شاخش نزند، روز گذشته گزارش روزنامه کویتی "الجریده" در باره توافق های تازه میان ایران و امریکا تا پیش از اعلام تحریم های امریکا علیه ایران را با تفسیرهائی مثبت منتشر کرد.

اسپوتنیک به نقل از روزنامه کویتی الجریده نوشت: بن علوی وزیر خارجه سلطان نشین عمان (که پل ارتباطی بیت رهبری و امریکاست) قصد داشته بعد از سفر به واشنگتن مستقیما به تهران بیاید تا پاسخ امریکایی ها را به طرف های ایرانی بدهد اما از او خواسته شده صبر کند تا ظریف از سفر خارجی اش بازگردد. ایران به 7 شرط پذیرفته بوده است که با امریکا مذاکره کند. 7 شرطی که پیش بینی می شد آن قدر سخت باشند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا آنها را نپذیرد. این 7 شرط عبارت بودند از:

  1-  بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش.

 2-  توقف تهدیدات نظامی امریکا علیه ایران.

3- -ارائه تضمین در جهت عدم تلاش امریکا برای براندازی نظام.

4-  پایان دادن به اختلاف افکنی میان ایران با کشورهای عربی توسط امریکا.

   5- پایان دادن به تحریم های جدید اقتصادی.

    6- توقف فشارهای اقتصادی.

  7-  توقف فشار به شرکت های اروپایی تا آنها به تهران بازگردند.

به نوشته روزنامه الجریده، ناظران و مسئولان در کشورهای مختلف از اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بدون هیچ گونه پیش شرطی شوکه شدند.

اسپوتنیک اضافه می کند: برخی منابع دیپلماتیک در تهران به روزنامه الجریده گفته اند که پیشنهاد ترامپ ناگهانی و بدون پشتوانه نبوده بلکه مقدمات آن از قبل فراهم شده بود. قبل از این که ترامپ برای دیدار و گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران اعلام آمادگی کند، ایرانی ها از طریق یک میانجی عمانی پیامی را به واشنگتن فرستادند که مفادش این بود که ایران می پذیرد پشت میز مذاکره برای گفت وگوی مستقیم با ایالات متحده بنشیند اما به 7 شرط که در راس آنها بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش بر اساس آن چه در متن توافق آمده و همچنین متوقف کردن تهدیدهای نظامی اش بود. در مقابل ایران قبول کرده که با ایالات متحده برای حل بحران یمن و سوریه همکاری  کند و با امریکایی ها در عراق و افغانستان هماهنگی داشته باشد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قبل از سفر اروپایی روحانی در ابتدای ماه ژوئن گذشته شروط ایران را در نامه ای به اطلاع عمانی ها رساند و یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در سفر اخیر خود به واشنگتن این نامه را به امریکایی ها داد.

بر خلاف انتظار ایرانی ها، واشنگتن به نامه پاسخ مثبت داد، و علنا دو شرط اصلی را پذیرفت، به موجب آن جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا تاکید کرد که ایالات متحده برنامه ای برای حمله نظامی به ایران ندارد و برای براندازی نظام حاکم بر ایران نیز تلاش نمی کند. به دنبال آن، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است که شگفتی ناظران را برانگیخت. به گفته این منابع امریکایی ها همچنین پیشنهاد کرده اند تا دیداری مقدماتی میان ظریف با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در سنگاپور و در حاشیه نشست "آ. سه. آن" صورت بگیرد تا به دنبال آن حسن روحانی و دونالد ترامپ در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 15 مرداد

 
 

اشتراک گذاری: