ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

10 اردیبهشت ماه  1397

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

سخنرانی علی مطهری در سالگرد ترور پدرش

تظاهرات دیماه  راعلیه دولت

شروع کردند اما از دستشان در رفت

 
 
 
 

علی مطهری در مراسمی که بمناسبت سالگرد ترور آیت الله مطهری پدر وی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، گفت:

ایشان چند سال قبل از پیروزی انقلاب پیش‌بینی کردند که مجاهدین خلق، مارکسیست می‌شوند و از همین جا بود که دشمنی‌ها با شهید مطهری آغاز شد و گروه فرقان که ایشان را به شهادت رساند نیز شاخه‌ای از مجاهدین خلق بود. این دلایل بود که آنان بزرگ‌ترین دشمن خود را شهید مطهری می‌دانستند. وقتی شهید مطهری به نیت پاک افراد آگاه می‌شد آن افراد را به امام (ره) معرفی می‌کردند. برای مثال ایشان مرحوم بازرگان را به عنوان رییس دولت موقت به امام (ره) معرفی کردند.

در آن چند ماهی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایشان در قید حیات بودند آینده انقلاب را بیان می‌کردند و در اسفند 57 در مسجد فرشته تهران در مورد آینده انقلاب با مردم سخن گفتند.

شهید مطهری همیشه اعتقاد داشت وجود افکار مختلف سبب پیشرفت می شود . اینکه برخی از دانشجویان مطرح می‌کنند گشت ارشاد را مجلس به قانون تبدیل کرده است حرف اشتباهی است چرا که آن را دولت انجام می‌دهد و در اختیار مجلس نیست. در مورد برخورد اخیر گشت ارشاد با یک بانو هم باید گفت که آن خانم کاملا بی‌حجاب بوده است و هنگامی که با مامور گشت پلیس مواجه می‌شود به پلیس حمله می‌کند و انگشت مامور را می‌شکند. مقاومت در برابر پلیس کار اشتباهی است؛ چرا که پلیس باید اقتدار داشته باشد؛ البته پلیس هم نباید رفتار ناهنجار از خود نشان دهد؛ بنابراین حکومت اسلامی باید حجاب را کنترل کند اما به شکل درست. ما باید به اصلاح امور ادامه دهیم. در اعتراضات اخیر که در دی ماه سال گذشته انجام شد منشاء این اعتراضات درون حکومتی بود چرا که یک عده برای ضربه زدن به دولت این اعتراضات را به راه انداختند اما به سرعت کار از دست‌شان در رفت و منافقین و سلطنت ‌طلبان فوری از آن بهره‌ برداری کردند.

فشارهای خارجی زیاد است و ریشه این مشکلات ناشی از هدف‌هایمان است. اگر فردا اعلام کنیم از آرمان‌های فلسطین دست بر می‌داریم فکر نکنید همه چیز تمام می‌شود و مشکلات حل خواهد شد. مردم در شرایط سخت‌تر از امروز هم بوده‌اند منتهی روحیه مردم در زمان جنگ خیلی بهتر بود؛ چرا که در آن زمان مردم نگاه دیگری داشتند و معتقد بودند که به انقلاب بدهکار هستند و خود را باید فدای آرمان‌های آن کنند، اما امروز این تفکرات از بین رفته است. شرایطی که داریم باید با وحدت و همدلی مشکلات را حل کرد. اینکه بیاییم یک گروه را بکوبیم زدن ریشه است، همه باید تلاش کنیم تا اوضاع را اصلاح کنیم. برای مثال نوع برخورد با منتقدان باید اصلاح شود. در رفتار با مردم و مخالفان مشکل داریم. سخت‌گیری‌ها مضر به حال انقلاب است. این نگاه امنیتی باید تغییر کند و متوجه باشیم که همه جاسوس و نفوذی نیستند. هر کس که با یک خارجی ملاقات می‌کند جاسوس نیست. به انتخاب مردم حتی اگر اشتباه باشد باید احترام بگذاریم و شرایط باید به گونه‌ای باشد که مردم از اظهارنظر نترسند.

قانون اساسی اگر درست اجرا شود موارد بسیار خوبی دارد. فصل سوم قانون اساسی در مورد حقوق ملت است اما متاسفانه گاهی آن را دور می‌زنیم.

این سخن دانشجویان را قبول دارم که نظارت استصوابی باید روزی حل شود. اعتقاد دارم که این نظارت باید با قانون انتخابات حل و فصل شود. هم‌اکنون برای تعیین صلاحیت کاندیداهای انتخابات باید استعلام‌های چهارگانه کفایت کند اما گاهی تحقیقات محلی برای تعیین صلاحیت کاندیداها به کار گرفته می‌شود که این اشتباه است. مجلس باید در این خصوص اقدام کند که البته شورای نگهبان ممکن است آن را رد کند و تا زمانی که شورای نگهبان این موضوع را رد کند، همچنان با این مشکل روبرو خواهیم بود.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 10 اردیبهشت

 
 

اشتراک گذاری: