ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

27 دی 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

تنها دریک ایالت کانادا 400 داندانپزشک ایرانی کار می کنند

مهاجرت تاریخی پزشکان

و پرستاران از ایران!

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش هائی از گفتگوی "علی تاجرنیا" مشاور عالی رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی با روزنامه انتخاب کشور، درباره دلائل مهاجرت پزشکان و پرستاران از ایران:

- تنها در 10 ماه گذشته 3 هزار پزشک از ایران مهاجرت کرده اند. چرا

تاجر نیا: آمار دقیقی از پزشکان مهاجر ایرانی وجود ندارد، چراکه همه کسانی که مهاجرت می‌کنند، رسما چیزی به ما اعلام نمی‌کنند که ما قصد مهاجرت داریم. این آمارهایی که مطرح می‌شود نیز مربوط به همان تعداد افرادی است که برای دریافت رضایت‌نامه کاری به سازمان نظام پزشکی مراجعه می‌کنند.

آمار دقیق پزشکان مهاجر می‌تواند بیشتر از اعدادی باشد که گفته می‌شود. چراکه فقط در یک ایالت آنتاریو واقع در کانادا قریب به 400 دندان پزشک ایران مشغول به کار هستند.

واقعیت این است که پزشکان ایرانی به سبب تخصص و مهارتی که دارند در همه جوامع جز مشاغل پردرآمد هستند. این در حالی است که متاسفانه طی سالیان اخیر به ویژه بعد از شیوع بیماری کرونا اقتصاد درمان دچار چالش‌های زیادی شد. مضاف بر اینکه میزان درآمد پزشکان متناسب با میزان تورم نبوده تا عملا شرایط اقتصادی پزشکان تضعیف شود.

مردم به دلیل شرایط اقتصادی و معیشتی مگر در موارد اضطراری و حساس برای درمان مراجعه نمی‌کنند و در کنار آن نیز تعرفه‌های درمانی متناسب با وضعیت اقتصادی کشور تغییر نکرده و رشد نداشته است. لذا ما شاهد آن هستیم که بخش زیادی از همکاران پزشک یا طبابت نمی‌کنند و یا نوع همکاری و فعالیت خودشان را تغییر داده‌اند.

بسیاری از همکاران دندانپزشک من، اخیرا مطب خود را تعطیل کرده و در کلینک‌ها به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند تا در هزینه‌ها صرفه جویی شود.

برخی از پزشکان به دلیل آن احساس ناکارآمدی که در ساختار کشور شکل گرفته ترجیح می‌دهند که مهاجرت کنند.

درباره آمار مهاجرت پرستاران هم  اطلاع دقیقی دردست نیست ولی در مجموع باید بگویم که چون کادر درمانی در کشور ما پایه علمی خوبی نسبت به کشورهای همتراز دارد، لذا کشورهای خارجی یک نوع گرایش به جذب کادر درمانی کشور ما دارند.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 16 ژانویه 2021

 
 

اشتراک گذاری: