ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

29 آذرماه 1399

  pyknet100@gmail.com

 
 
  عنوان اول پیک نت 29 آذر
اتفاق نظر رهبر و روحانی
برای لغو تحریم‌ها علیه ایران
 
 
 

 

دولت روحانی امیدوار است با ورود بایدن به کاخ سفید روند بازگشت امریکا به برجام آغاز شود و بدنبال آن لغو تحریم های اقتصادی نیز آغاز گردد و گریبان مردم از چنگ بحران اقتصادی بیرون کشیده شود. رهبر جمهوری اسلامی نیز در لابلای سخنرانی مشروح سه روز پیش خود در مراسم تجلیل از سردار قاسم سلیمانی تقریبا به همین مسئله اشاره کرد که معدودی از رسانه های داخلی بسیار کمرنگ آن را منعکس کردند و رسانه های خارج از کشور هم بکلی آن را نادیده گرفتند و همگی سعی کردند جنبه های منفی و تخریبی سخنان او را در باره برجام و مذاکره، اروپا و امریکا منعکس کنند و همه تفسیرهای مفسران قد و نیم قدی هم که جلوی دوربین آوردند بر همین طبل نواختند. رهبر جمهوری اسلامی که میداند لغو تحریم ها در گرو مذاکره است، بی آن که از مذاکره اسم ببرد در سخنرانی خود گفت:
«نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد. اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی- اسلامی و عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد اما تمرکز عمده باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد.»
دو روز پیش از این سخنرانی، حسن روحانی نیز در جملاتی مشابه گفت که برای لغو تحریم ها حتی یکساعت را هم حاضر نیست از دست بدهد که این پاسخی بود مستقیم به مخالفان داخلی برجام که نگران بازگشت امریکا به برجام و زنده شدن آن هستند. یک روز پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی نیز حسن روحانی در مراسم بهره برداری رسمی از ۹۹ پروژه ملی وزارت کشور گفت:
«مقاومت سه ساله مردم ایران دولت جدید آمریکا را وادار می کند که به تعهدات خود بازگردد و تحریم ها شکسته شود. وظیفه اول ما هم این است که تحریم ها را بی اثر کرده و آن را بشکنیم. یک ساعت هم نباید در این زمینه تاخیر ایجاد شود. دولت باید همه توان خود را برای شکسته شدن تحریم ها بکار گیرد.»
مخالفان برجام و مذاکره که عملا موافقان ادامه تحریم ها و بحران اقتصادی کشورند و اکنون مجلس را بلندگوی خود کرده اند (از زبان زاکانی نماینده مجلس) روز گذشته مدعی شدند که مجلس اجازه بازگشت به برجام را نمیدهد. البته ایشان معلوم نکرد که مجلس به امریکا می خواهد اجازه بازگشت به برجام را ندهد و یا به دولت؟ در حالیکه دولت در تمام سه سال اخیر و علیرغم همه فشارها حضور خود در برجام را حفظ کرده و مسئله بازگشت به آن مطرح نیست. بنابراین شاید منظور حادثه جوئی هائی است که بهانه عدم بازگشت امریکا به برجام شود. بدین ترتیب، دوران بسیار سخت دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی، پس از ورود بایدن به کاخ سفید آغاز خواهد شد. خنثی کردن کارشکنان داخلی که رویای تولید بمب اتم را در سر دارند و فشار اسرائیل و لابی پر قدرت آن در امریکا برای مانع تراشی جهت بازگشت امریکا به برجام و در صورت بازگشت امریکا به برجام، ایجاد بهانه های مختلف و چوب لای چرخ لغو تحریم ها گذاشتن. کارشکنان داخلی با این سیاست خود پیشرفت موشکی ایران که فعلا یگانه سنگر پر قدرت دفاعی کشور است را می برند زیر فشار جهانی و مانع آن می شوند و مخالفان بازگشت امریکا به برجام نیز در جستجوی همین نتیجه ای هستند که حاصل کار مخالفان داخلی است.
(عکس مربوط مراسم سالگرد ترور موشکی قاسم سلیمانی توسط امریکا با حضور رهبر جمهوری اسلامی است)


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت 19 دسامبر 2020

 
 

اشتراک گذاری: