ايران  

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

13 اردیبهشت 1400

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 13 اردیبهشت

سخنرانی بی پرخاش رهبر

خلاف انتظار مخالفان بود!

 
 
 

 

 

رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته طی سخنانی درباره مسائل روز ایران، از جمله مذاکرات وین، سردی فضای انتخابات 1400 و مصاحبه جنجالی ظریف نظرات خود را بیان کرد.

او برخلاف انتظار رسانه های فارسی زبان خارج از کشور و مافیاهای بهم تنیده مخالف دولت در داخل کشور بهای چندانی به مصاحبه ظریف نداد، چنان که آب سرد روی سر هر دو گروه ریخت. رسانه های فارسی زبان خارج از کشور فورا و جا بجا در میان جملات رهبر جمهوری اسلامی اسم ظریف و مصاحبه او را اضافه کردند، درحالیکه در خود سخنرانی از این خبرها بود و آنها خود روغن روی حلیم ریختند!

خامنه ای که آشکارا خرسند از نتایج مذاکرات وین و لغو تحریم ها و مذاکرات درحال انجام با عربستان و کشورهای خلیج فارس بود، در باره مصاحبه ظریف که از نظر ما یک مانور همآهنگ شده برای موفقیت در هر دو مذاکره وین و منطقه بود، تنها گفت:

«نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که حرف آنها را تکرار کنیم؛ چه درباره شهید سلیمانی و نیروی قدس. برنامه‌های سیاست کشور انواع برنامه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ، نظامی و مناسبات دیپلماسی است. همه با هم باید تلاش کنند، اینکه یک بخش، بخش دیگری را نفی کند خطای بزرگی است و نباید این خطا از مسئولان جمهوری اسلامی سر بزند. نیروی قدس بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در منطقه غرب آسیا است. غربی ها اصرار دارند که سیاست خارجی کشور متمایل به آنها و زیر پرچم آنها باشد آنهم به شکل تبعیت.  شما می بینید که جمهوری اسلامی با چین ارتباط برقرار می‌کند آنها عصبانی می‌شوند، با روسیه ارتباط سیاسی یا اقتصادی برقرار می‌کند آنها ناراحت می‌شوند، با همسایگان می‌خواهیم ارتباط بگیریم، آنها وارد می‌شوند و همسایگان ما را زیر فشار قرار می دهند و مانع می‌شوند.

بنده موارد متعددی از کشورهای عربی و کشورهای همسایه سراغ دارم که مسئولان عالی رتبه آنها حتی می‌خواستند به ایران سفر کنند، آمریکایی‌ها رفتند مانع شدند تا آنها سفر نکنند. یعنی با هرگونه تحرک دیپلماسی ما آنها مخالفند بنابراین ما نمی‌توانیم در برابر خواست آنها منفعل عمل کنیم. همه بدانند که سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. سیاست خارجی در همه جای دنیا مربوط به مجامع بالادستی وزارت خارجه است و مسئولان عالی رتبه کشور هستند که سیاست خارجی را تعیین می کنند. البته وزارت خارجه نیز در این امر مشارکت دارد ولی اینطور نیست که سیاست خارجی تابع وزارت خارجه باشد.»

پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، ظریف نیز در اینستاگرام پیامی را منتشر کرد و در آن نوشت که «این سخنان ختم کلام است». معنای پیام ظریف جز این نیست که سفره ای را که علیه من و دولت پهن کرده بودید جمع کنید و اجازه بدهید مردم سر سفره لغو تحریم ها و تغییر سیاست های منطقه ای بنشینند. در آینده نزدیک تغییر برخی تاکتیک ها و کاهش حضور نظامی سپاه قدس در منطقه را نیز شاهد خواهیم بود. فصل دیپلماسی در پناه قدرت نظامی فرا رسیده است!

عکس: خامنه ای در بازگشت از سخنرانی تلویزیونی در هوای بارانی تهران


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت  3 مه  2021

 
 

اشتراک گذاری: