ایران و جهان   

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۲۲ خرداد ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 22 خرداد

امریکا در بحران کنونی

حاکم بر ایران نقش ندارد؟

 
 
 

 

استراتژی امریکا استقرار نظامی - اتمی علیه چین در تایوان است. همین نقشه را در باره اوکراین داشت و هنوز هم این استراتژی را نه درباره اوکراین فراموش کرده و نه درباره تایوان. اگر استراتژی امریکا این نبود، نه در اوکراین جنگ می شد، زیرا روسیه نقشه ای برای سلطه بر اوکراین - حتی بر شرق روس نشین این کشور "دنباس" - نداشت و نه تایوان اهمیت کنونی را برای چین پیدا می کرد، چنان که اکنون پیدا کرده و هر لحظه نگران استقرار نظامی- اتمی امریکا دراین جزیره است. بنابراین، آن که بحران جهانی را ایجاد کرده امریکاست نه روسیه و نه چین. همین سیاست تا حدود قابل توجهی درارتباط با ایران، از بیش از 4 دهه پیش تاکنون دنبال شده و بخش قابل توجهی از بحران اقتصادی و فشاری که به مردم ایران می آید ناشی از همین سیاست است. سیاستی که به استبداد "حکومتی - مذهبی" در ایران نیز کمک کرده و اگر راه حلی برای آن پیدا نشود به انفجار و شورش و تکه تکه شدن ایران، پس از یک جنگ خونین داخلی ختم خواهد شد. کسی منکر نقش خود حاکمیت در این بحران کنونی حاکم بر ایران نیست، اما اشتباه است اگر نقش فشار 40 و چند ساله خارجی را در این بحران نبینیم. از آغاز ترورها درایران تا تشویق عراق برای حمله نظامی به ایران و انواع رویدادهای دیگر. هیچ مصالحه و همزیستی با امریکا ممکن نیست، مگر مصالحه مجهز به دندان نظامی و داشتن امکان تقابل. اتحاد نیم بند ایران با چین و روسیه چنین امکانی را به ایران داده و اگر نبود این امکان، تاکنون امریکا طرح های خود علیه ایران را اجرا کرده بود. امریکا همانگونه که معتقد است روسیه کشور بزرگی است که باید مانند یوگسلاوی تقسیم شود بین چند جمهوری، درباره ایران نیز همین اندیشه را دارد. نقش و نفوذ اسرائیل در حکومت اوکراین، منعکس کننده آن نقشی است که اسرائیل می خواهد شانه به شانه امریکا در تکه تکه شدن ایران و تقسیم آن داشته باشد. سیاست های اجتماعی و اقتصادی حکومت درایران چنان نقش مخربی داشته که نه تنها مردم، بلکه افراد و احزاب ملی و مذهبی و غیر مذهبی نیز به امید سرنگونی حکومت از کنار این واقعیات به آسانی گذشته و می گذرند.

این بخش از مصاحبه مدودف جانشین ریاست شورای عالی امنیت ملی روسیه که سالها رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه بوده، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزایر، پاسخ به همین استراتژی امریکاست که دربالا خواندید. او گفت:

"اهداف "عملیات ویژه روسیه" در اوکراین ایجاد یک سیستم جدید امنیت بین المللی و پایان دادن به یکه تازی امریکا در جهان است. اگر اوکراین از سلاح های دریافتی از ایالات متحده علیه سرزمین های فدراسیون روسیه استفاده کند، روسیه به مراکز تصمیم گیری حمله خواهد کرد."


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت ۱۲ ژوئن ۲۰۲۲

 
 

اشتراک گذاری: