ایران و جهان   

        www.pyknet.net

   پيك نت

 
صفحه اول پیوندهای پیک بايگانی پيک

۳۱ خرداد ۱۴۰۱

  pyknet100@gmail.com

 
 
 

عنوان اول پیک نت 31 خرداد

با گردش به شرق

غرب به تفاهم با ایران خواهد اندیشید

 
 
 

 

پیگیری اخبار ایران در هفته های اخیر و بویژه در روزهای اخیر، نشان میدهد که در راس نظام جمهوری اسلامی این نتیجه بدست آمده که نه امریکا در پی تفاهم اتمی با ایران است و نه ایران دیگر امیدی به لغو تحریم ها و آزاد شدن پولهای بلوکه شده ایران دارد. ظاهرا بازی دو طرفه که تبدیل به پینگ پنگی بدون برنده شده، به پایان نزدیک شده است. از آنسو، امریکا و اسرائیل سرگرم صف آرائی اند و از اینسو ایران، با کشاندن تاسیسات اتمی به زیر کوههای زاگرس و برقراری پیوندهای خود با کشورهائی که زیر فشار امریکا برای مناسبات با ایران نیستند سرعت بخشیده است. اخبار حکایت از  جهت گیری آشکار تر ایران به سمت جبهه شرق را نشان میدهد. این روندی نیست که مخالفان نزدیکی ایران به جبهه شرق متوجه آن نشده و در مخالفت با آن تعللی به خود راه بدهند. عکسی که ضمیمه این عنوان اول شده، تنها یک نمونه است. نمونه ای که متاسفانه پشت آن فرزند شیخ مهدی کروبی قرار دارد. یعنی "سحام نیوز". تقریبا تمام رسانه های ایران همین سمت گیری را سرعت بخشیده اند و ما تنها بعنوان یک نمونه به نقش و سهم سحام نیوز اشاره کردیم.

از آنسو، بایدن که بسختی راه می رود و دشوارتر از راه رفتن، می تواند حرف بزند، راهی منطقه، اسرائیل و خلیج فارس است و از اینسو رفت و آمدهائی در روزهای اخیر به ایران انجام شده و قراردادهائی بسته شده که نشان از تقویت عزم کوچ ایران به شرق دارد. قرار دادهای اقتصادی با جمهوری خلق "دونتسک" واقع در شرق اوکراین، یعنی صنعتی ترین بخش اوکراین که اکنون حساب خود را بکلی از کیف جدا کرده و ارتش روسیه از استقلال آن دفاع می کند یک نمونه است.  

"دنیس پوشیلین" رئیس جمهوری خلق دونتسک که صنعتی ترین بخش اوکراین است اعلام داشت: اتاق بازرگانی و صنایع دونتسک و اتاق بازرگانی ایران توافقنامه ای را در حاشیه اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ امضا کردند که بموجب آن نورد فلزی، چدن، کود، طناب فولادی، زغال سنگ، سیستم های تونل سازی از دونتسک به ایران صادر خواهد شد. سفر رهبران ونزوئلا، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان به ایران و امضای چندین قرار داد اقتصادی نمونه دیگری است از آن سرعت سمت گیری به شرق که احساس می شود.  آیا این سفر ها بدون اشاره و پیشنهاد روسیه به رهبران آن کشورها انجام شده؟ ما پاسخی دراین زمینه نداریم، اما حدس می زنیم پاسخ مثبت است و این نیست مگر تفاهم در بالاترین سطوح حکومتی بین روسیه و ایران. شرکت احتمالی ایران در اجلاس بریکس که روز پنجشنبه بصورت مجازی تشکیل می شود و تصمیمات اقتصادی که در آن گرفته میشود، می تواند کفه ترازو را به سمت ایران و چین سنگین و گمانه زنی های طرح شده در بالا را تقویت کند. بازسازی خطوط راه آهن، خرید قطارهای مدرن برقی، نوسازی ناوگان هواپیمای مسافربری ایران، جاده سازی، سرمایه گذاری در نفت و گاز ایران و پتروشیمی و .... همه و همه در تمام سالهای گذشته معطل لغو تحریم ها و گوشه چشمی از جانب امریکا و غرب بوده و ظاهرا حکومت به این نتیجه رسیده که نباید بیش از این چشم انتظار ماند و بی اعتناء به جو سازی علیه چین و روسیه درایران، باید دست همت به کمر زد. مهم حاصل این رابطه است که می تواند طی چند سال نزدیک بسرعت نمایان شود و مخالفت ها را تبدیل به موافقت کند. البته در آن بخش از سیاسیون و اهالی رسانه در ایران که غم نان و آب و کار مردم و استقلال کشور را دارند، والا حساب غارتگران و مفت خورهای جمع شده در اطراف مافیاهای تجاری بکلی جداست و تا آخرین نفس در مقابل این سمت گیری مقاومت خواهند کرد. مهم آنست که ایران بتواند خود را از پیله ای که به دور خود تنیده رها سازد و همزمان با گردش به شرق در سیاست خارجی، زیربنای اقتصادی- تجاری کشور را نیز زیر و رو کند و دست از فشارهای اجتماعی و تقسیم مردم به خودی و غیر خودی، با حجاب و بی حجاب، ادامه محدودیت ها علیه زنان و ... بردارد. این سمت گیری در داخل کشور دشوار تر از سمت گیری در سیاست خارجی به نظر می آید، اما اگر حکومت با مردم شفاف عمل کند و عزم ملی را برای تحول در دو بخش سیاست داخلی و خارجی بسیج کند، شانس موفقیت هست. این پیش بینی دور از انتظار نیست که با استحکام سیاست گردش به شرق، غرب نیز کلاه خود را قاضی کرده و از در مذاکره و تفاهم با ایران بر آید. امری که اکنون و بویژه با فریاد نارضایتی ها در خیابانها و حسابی که غرب روی آن باز کرده دور از انتظار است.


به تلگرام پیک نت بپیوندید
https://telegram.me/pyknet @pyknet


 پیک نت ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲

 
 

اشتراک گذاری: