گزارش دریافتی از سفر اوباما به افغانستان
دولت ائتلافی با طالبان
آینده نزدیک افغانستان است

 

درایران سلاح اتمی تولید می شود؟
نگاه دو گانه رهبران ترکیه
به فعالیت های اتمی ج. اسلامی

 تماس با ما

infos@

.peiknet

com

10  فروردین

1389

30 مارس

2010

 

 

 

پیک هفته 107 - آرشیو پیک هفته

منتخب اخبار

 قانون اساسی را

بخوانید و تکثیر کنید


روزشمار

کودتای 22 خرداد

1- لحظات کودتای 22 خرداد


2-  آغاز روز، در 23 خرداد زوتراز طلوع خورشید


3- نشانه های یک خیزش ملی علیه کودتا در ایران


4- بهت و حیرت مردم، از دوشنبه تبدیل به اعتراض شد


5-انقلاب خیابانی برایرسیدن به  آزادی


بشنوید!
میرحسین موسوی

پیروز قطعی انتخابات هستم


مصاحبه تاریخی

ابوالفضل فاتح

رئیس اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی موسوی


3 فیلم سخنرانی اخیر موسوی

1- 2- 3


نماز جمعه

خامنه ای

پس از کودتا 22خرداد


اسناد تاریخی
بیانیه کودتا را
چه کسی نوشت؟

 چه کسی خواند؟


میرحسین موسوی :

مشکلات نظام

 برای مردم آشکار شده

همه مردم برای اطلاع رسانی به یکدیگر کمک کنند. این دولت از نظر مردم مشروعیت ندارد و مردم به آن اعتماد ندارند. مردم باید بتوانند در چارچوب قانون اعتراضات خود را نشان دهند، در غیر اینصورت ما به سمت تقابل های قومی، ملی، مذهبی و قبیله ای خواهیم رفت.


فیلم را ببینید!
پاینده باد ایران ما


شب کودتای 22 خرداد
در ستاد  موسوی چه گذشت؟
شهرزاد همتی


 


انفجار مسکو را چگونه می توان تفسیر کرد؟


3 دهه پس از رفراندوم تغییر نظام سلطنتی به نظام جمهوری درایران
گفتگوی مجله چشم انداز با عبدالله شهبازی
دیکتاتوری در ایران
از شکل گیری تا سقوط

رضاخان میرپنج گام به گام تبدیل شد به "رضاشاه" و خوفناک ترین حکومت نظامی را در ایران برپا کرد. استقرار حکومتی که در دانش سیاسی به «دولت سربازخانه‌ای» یا «دولت پادگانی» Barrack State معروف است، یعنی تبدیل ایران به یک سربازخانه بزرگ. کشتار و زندانی کردن و حذف بزرگان سنتی و سلب مالکیت از توده کثیری از مردم، محصول این دیکتاتوری بود. همین سیاست را محمدرضا شاه در دهه چهل به اشکال دیگر و با تدوین قوانین جدید ادامه داد، که پیامدهای بزرگی داشت.

«دیکتاتوری مصلح» اینگونه برقرار شد و جان مردم را به لبشان رساند. نظامیان، به رهبری رضا خان سردار سپه، به اقتدار عجیبی رسیده بودند. انتخابات را به نمایش صوری بدل کرده بودند. همه نمایندگان مجلس را، به جز چند نفری در تهران، نظامیان، به فرماندهی رضا خان تعیین می کردند و انتخابات فقط یک ظاهرسازی بود.

حکومت مطلقه فردی طبعاً در اوضاع بحرانی برکناری حاکم مطلقه را الزامی می‌کند. این سرنوشت محتوم رضا شاه و پسرش بود. به علت جنگ جهانی، ورود قشون‌های متفقین به ایران، برای پشتیبانی از جبهه شوروی علیه آلمان، اجتناب‌ناپذیر بود و متفقین به این نتیجه رسیدند که در صورت ورود به ایران، که حکومت مرکزی را تضعیف می‌کرد، با انقلاب و شورش خونین علیه حکومت پهلوی مواجه خواهند شد که به سود آن‌ها نبود. برای مقابله با این بحران، دولت بریتانیا به کمک رضا شاه آمد و شوروی‌ها و آمریکایی‌ها را قانع کرد و رضا شاه را محترمانه خلع و به تبعید فرستاد و در واقع او را نجات داد و تداوم سلطنت پهلوی را از طریق محمدرضا شاه تأمین نمود. یعنی، در شهریور 1320 انگلیسی‌ها به رضا شاه و حکومت پهلوی کمک کردند. این اشتباه بزرگی است که تصور می‌کنند انگلیسی‌ها رضا شاه را برکنار کردند چون با او مخالف بودند. اگر رضا شاه به دست مردم می‌افتاد به شکل مهیبی به قتل می‌رسید.

محمدرضا شاه در سودای قدرت مطلقه برای خود و کانونی که در پیرامونش بود قانون اساسی مشروطه را به شیر بی یال و دم و اشکم بدل کرد. زمانی که با اوج‌گیری انقلاب محمدرضا شاه اعلام کرد که شاه طبق قانون اساسی مبرا از مسئولیت است مردم نپذیرفتند زیرا بعینه دیده بودند که امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر در اوج ثروت و قدرت شاه، مطیع اوامر شاه بود نه نخست‌وزیر مشروطه. بنابراین، اگر حکومت پهلوی به قانون اساسی مشروطه وفادار و مقید مانده بود، نهاد سلطنت در ایران می‌توانست دوام آورد. بمناسبت 28 مرداد یا 4 آبان اصناف و کسبه را به چراغانی مجبور می‌ساختند. آن وقت شاه خیال می‌کرد مردم از روی طوع و رغبت چنین می‌کنند غافل از این‌که همین اقدامات موجبات نارضایی مردم را فراهم می‌ساخت. علی دشتی درباره این‌گونه نخبگان سیاسی و نقش آن‌ها در ایجاد دیکتاتوری می‌نویسد:

«بعضی از افراد جنساً ارباب‌تراش و بت‌درست‌کن هستند وگرنه معنی دارد که هر مهمانخانه‌ای را بخواهند افتتاح کنند باید حتماً به نام نامی اعلیحضرت همایونی باشد؟!»


نگاهی دیگر به کنفرانس اتحادیه عرب
بیعت رهبران عرب با نخست وزیر ترکیه
نقل از روزنامه منطقه ای "نورنبرگرناخریشتن"


مردم را دنبال نخود سیاه نفرستید
فرماندهان سپاه چلاق نبودند
که روسیه عصای دستشان شود

سلام ـ مدتی بود که به خاطر فیلترینگ نمی توانستم مطالب شما را بخوانم. راستش از خیلی از مطالب شما استفاده برده ام و در مجموع معدلتان از نظر من قابل قبول است. اما حالا که دوباره توانسته ام به سایتتان مراجعه کنم می بینم که دوباره بوی دفاع از روسیه از آن به مشام می رسد. من نه طرفدار آمریکا هستم و نه ضد آن، اما نمی دانم چه حاجتی به دفاع از روسیه است. امیدوارم از انتقاد صریحم ناراحت نشده باشید و در کار تحلیل و پیام رسانی همچنان موفق باقی بمانید.


دیدار بی بازدید نوروزی!
بازی بی رونق رهبر با برگ های سوخته تبلیغاتی


پشت پرده کودتا چه می گذرد؟
سفر ناگهانی اوباما به کابل پس از بازگشت "کرزای" از ایران

اجلاس اتحادیه عرب
سران 14 کشور عرب گفتگو با ایران را رد کردند!

گزارش مراسم تشییع همسر آیت الله منتظری
عکس های پاره خامنه ای
کف حیاط حرم معصومه در قم

فیلم های تشییع جنازه - بی جنازه - همسر آیت الله منتظری را  به ترتیب در شماره های زیر ببینید. برای جلوگیری از تبدیل شدن مراسم تشییع به فرصتی برای به خیابان ریختن مردم معترض به کودتای 22 خرداد، جنازه را ماموران امنیتی ربوده بودند. 10 ماه پس از کودتای 22 خرداد و علیرغم همه ادعاهای نظامی ها و علی خامنه ای و بقیه کودتاچی ها، مردم منتظر فرصتی برای ریختن به خیابان اند.

1- 2- 3- 4 -5 - 6- 7- 8


یکسال پس از انتشار مقاله مورنینگ استار- ترجمه کیوان قمشه ای
خدمات فراموش نشدنی
احمدی نژاد به اسرائیل

"مورنینگ استار" که ناشر نظرات حزب کمونیست انگلستان شناخته می شود، در تاریخ 29 آوریل سال 2009 تفسیر مشروحی را به قلم "یوری آونری"، در باره خدمات احمدی نژاد به اسرائیل منتشر کرد. همان زمان، ترجمه خلاصه ای از این مقاله در پیک نت بازانتشار یافت.

اکنون یکسال از تاریخ انتشار این مقاله می گذرد. اسرائیل شهرک سازی را در بیت المقدس گسترش داده است. نخست وزیر اسرائیل بی وقفه خطر ایران اتمی را تبلیغ می کند تا اعراب هرچه بیشتر از ایران ترسیده و درباره تجاوزهای اسرائیل دم فرو بندند. دراین یکسال، هرگاه که این آتش کمی از حرارت افتاده، احمدی نژاد بار دیگر هیزمی زیر آن گذاشته و تنور اسرائیل تبلیغاتی اسرائیل را گرم می کند. اعراب از بیم جمهوری اسلامی و گسترش تشییع در برابر تسنن، قدرت نظامی اسرائیل برای مقابله با ایران را تائید می کنند و حتی پشت او جمع شده اند. اینها پیروزی های بزرگی است که اسرائیل با ادامه سیاست های به ظاهر ضد اسرائیلی احمدی نژاد بدست آورده است. هم ادامه تجاوز ارضی، هم سرپیچی از مذاکرات صلح و هم جلب حمایت اعراب از اسرائیل!

اسرائیل در طول حضور و حیات خود، چنین موقعیتی در منطقه خاورمیانه نداشته که امروز دارد. حتی کنفرانس سران عرب در لیبی که روز شنبه کار خود را آغاز کرد نیز متاثر از سیاست های نظامی جمهوری اسلامی، پیش از آن که به مسئله فلسطین و ادامه تجاوزهای ارضی اسرائیل بپردازد، به خطر نظامی ایران پرداخت. از ادعای مبارزه با اسرائیل و امریکا، تا واقعیتی که در برابر دیدگان قرار دارد، فاصله زیاد نیست؟

یکبار دیگر مقاله مورنینگ استار را بخوانیم و حوادث یکسال گذشته را که تائید است بر این تفسیر مرور کنیم.

ترجمه مقاله را از اینجا بخوانید!


امام جمعه مشهد:
یکی از مصیبت های نوروز دید و بازدیدهای نوروزی است!


افسرده و غمگین
از تایوان به وطن باز می گردیم
ج. جیران


نگاهی به مصاحبه هاشمی رفسنجانی به مناسبت 12 فروردین
مقایسه سال 88 با سال 58
یعنی 30 سال عقب ماندگی


از درون بیت رهبری
اخبار پراکنده ای که مردم دهان به دهان نقل می کنند!

اتحادیه اروپا روی تلویزیون های عربی و انگلیسی ج. اسلامی- بویژه "العالم"- انگشت گذاشته است. ادامه پارازیت های ج. اسلامی روی رادیوها و تلویزیون های فارسی زبان کار را به مقابله به مثل خواهد کشاند؟
پاسخ "کلوخ"اندازیهای

 ج. اسلامی "سنگ"است


رویدادهای جهان را از پشت عینک چپ هم باید دید!

وبلاگ "آینده ما" در نیمسال دوم سالی که گذشت، فعال ترین وبلاگ در انعکاس مسائل جهانی به نقل از مطبوعات چپ آلمان بود. در همین دوران پیک نت شماری از مطالب این وبلاگ را منتشر کرد، که امیدواریم با ادامه تنوع ترجمه هائی که در این وبلاگ منتشر می شود، بتوانیم این نقل مطالب را ادامه بدهیم. در نخستین هفته سال جدید، این مطالب در "آینده ما" منتشر شد:

1- دوران مبارک، اگر حسنی هم برای مصر داشت، سپری شد!

2- صلح دوستان جهان، نگران فاجعه آفرینی اسرائیل و امریکا درایران

3- مصاحبه با رئیس جمهور روآندا: منافع ملی کشورم،اولویت اول را دارد


2 دستآورد بزرگ 88 حوادث 89 را رقم خواهد زد!

حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

Konto 4593745

BLZ 10070024

برای پرداخت از خارج آلمان اطلاعات زیر را بنویسید

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@peiknet.com

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

 

   

--------------------------------

 

Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

پیام ها و نظرات


نگذارید حجتیه
فراموش شود!

با عرض سلام، خواهش میکنم این مطلب را منتشر کنید:

انجمن حجتیه با هدایت محافل انگلیسی تاسیس شد تا در جامعه شیعه و ایرانیان نفوذ کند. دکتر شریعتی این مسئله را خیلی زود کشف و شناسائی کرد و علت مشکل پیدا کردن گروهی از روحانبیت با مرحوم شریعتی  همین نکته بود. مرگ مشکوک شریعتی زیر سر همین فرقه بود. در زندان یکی از همین قرص ها و داروهائی که بعدها در جمهوری اسلامی باعث بیماری فوری و مرگ فوری تر عده ای شد به او هم خورانده شد و سپس آزادش کردند تا بیرون از زندان بمیرد.

گروه فرقان که مطهری و مفتح و قرنی را در جمهوری اسلامی ترور کرد هم وابسته به همین انجمن بودند.

بعد از انقلاب امام  قصد متلاشی کردن این فرقه را داشت و حتی نوشت و گفت که نگذارید انقلاب به دست این نااهلان بیفتد، اما موفق نشد و این فرقه با هدف حفظ خویش برای آینده خود را به حاشیه کشید و به همین دلیل دعای ندبه مدتی در جمهوری اسلامی رونق نداشت. الان 10 و 12 سالی میشود که این فرقه با رونق دادن دوباره دعای ندبه در ایران همه جا نفوذ کرده و تمامی ابزارهای قدرت را در دست گرفته است. جنگ لفظی آنها با انگلیس و امریکا و حتی اسرائیل را جدی نگیرید. به قول معروف این جنگ زرگری است تا افکار عمومی را منحرف کند. از خودتان پرسیده اید که بعد از 11 سبتامر چرا "جک استرو" وزیر خارجه وقت انگلیس بلافاصله به ایران سفر کرد؟

وظیفه همه شیعه های 12 امامی اکنون اینست که  شیعیان ایران را از این مانورها و وابستگی ها آگاه کنند. از شما هم خواهش می کنم اطلاع رسانی کنید.

این یادداشت را برای شما نوشتم زیرا دو هفته پیش خواندم که نوشته بودید الان فرقه حجتیه با نام های موسسه غدیر و اندیشه های مصباح یزدی – تنویز افکار امام- فعالیت می کند.

فرهاد


چنین وقاحتی
بی نظیر است!

با سلام -  سخنرانی‌ خامنه ای را در تلویزیون دیدم. باور کنید عرق شرم روی پیشانیم نشست. ایشان اظهار داشت که اوباما یک مشت آدم شرور  را که در خیابان ها اتوبوس ها را آتش می زنند  جنبش مدنی می نامند. واقعا رهبران سایر کشور‌ها روی ما چه قضاوتی می‌ کنند؟ این همه وقاحت را پای حساب چه کسی‌ می گذارند؟ مسلما یک انسان با شرف به این راحتی‌ دروغ نمی‌گوید. ایشان  مثل کبک، سر را در زیر برف قایم کرده و چنان غرق در غرور کاذب خود شده است که میلیون‌ها مردم ایران را یک مشت اتوبوس آتش بزن می بیند! به نظر من نخوت ایشان به جایی‌ رسیده که حتی اطرافیانش هم از او متنفر شده اند.

با تشکر مجید


برگرفته از کتاب "بازی شیطانی"
"حماس"
 در فلسطین
چرا و چگونه متولد شد؟

(این کتاب را از این طریق تهیه کنید)