فساد چون سرطان خون دررگهای نظام می گردد

خودی و غیرخودی‌کردن‌جامعه

آغاز رخنهفساد درحکومت شد

 

فقه نمیتواند قانون باشد

قطع دست یک سارق

سرقت را درایران کم می کند؟

(پیک هفته ۱۰۹) 6 آبان ماه  1398 - 28 اکتبر 2019

 pyknet100@gmail.com


2-5 آبان

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


2-5 آبان

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


2-5 آبان

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


2-5 آبان

منتخب اخبار
شهرستان ها


2-5 آبان

منتخب اخبار ورزشی


2-5 آبان

منتخب اخبار اقتصادی

 

عنوان اول پیک نت 6 آبان

ج. اسلامی درعراق و لبنان

عمق‌راهبردی‌را ازدست‌میدهد؟

در چند کشور امریکای لاتین علیه سیاست های اجتماعی دولت های دست راستی حاکم تظاهرات خیابان است. از جمله در شیلی و اکوادور. سمت گیری این تظاهرات علیه دولت هائی است که متحد امریکا هستند. آن اعتراض ها وتظاهرات از مرزهای ایران بسیار دور است و به همین دلیل شاید عامه مردم ایران به آنها توجه لازم را نداشته باشند، اما تظاهرات گسترده خیابانی در دو کشور لبنان و عراق به ایران وصل است و به همین دلیل مردم اخبار آنها را دنبال می کنند. رسانه ها و بویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی تظاهرات اولی را با سمت گیری علیه امریکا مرتب پوشش میدهند، تا آن حد که بتواند توجه مردم را از آنچه درعراق و لبنان می گذرد دور کند! در جریان پخش اخبار وتصاویر تظاهرات لبنان و عراق نیز آنچه در رسانه ها و بویژه سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود عمدتا متهم کردن به دست داشتن دولت های امارات و عربستان، اسرائیل و امریکا دراین تظاهرات خیابانی است. این احتمال که این چهار کشور در پی بهره گیری از تظاهرات مردم باشند کاملا وجود دارد زیرا عمق راهبردی (اصطلاح رهبر جمهوری  اسلامی) ایران را نشانه گرفته است، اما همه واقعیت این نیست. اگر زمینه اجتماعی چنین تظاهراتی در کشوری وجود نداشته باشد – چنان که در شعارهای مردم علیه فساد و فقر و تبعیض قومی و مذهبی بیان می شود- هیچ تحریک خارجی نمی تواند موثر باشد. آنگونه که جمهوری اسلامی تظاهرات در عراق و لبنان را تفسیر می کند، ادامه همان تبلیغاتی است که در داخل کشور علیه هر تظاهرات و اعتراضی می کند و به همین دلیل اگر در صدی از استدلال حکومت هم در باره نقش خارجی در تظاهرات لبنان و عراق واقعیت باشد، مردم با بخاطر آوردن آنچه که در خود ایران روی داد و روی میدهد، آن را قبول ندارند. نمونه این تفسیرهای مضحک را احمد جنتی هفته گذشته لابد با مقایسه عقل خود با عقل مردم بیان کرد و گفت که دشمن با تظاهرات عراق خواست اربعین ایرانی را در کربلا و نجف خراب کند!

در یکسالی که از تظاهرات و نارضائی های مردم درعراق می گذرد، ما بارها اشاره کردیم که بخشی از این مسئله باز می گردد به دخالت های ایران در عراق و نارضائی مردم از این دخالت ها. در لبنان نیز به همچنین و ای بسا در آینده در سوریه نیز همین مسئله آغاز شود. حتی پس از صلح میان عربستان و یمن، دراین کشور نیز. این که امریکا و اسرائیل و عربستان عمق راهبردی ایران را می خواهند ویران کنند، قطعا در محاسبات آنها هست، اما اشتباهات ایران در این زمینه نقش نداشته؟ بحث نه جنگ با داعش در سوریه و عراق، بلکه بر سر دخالت های سیاسی در این کشورهاست. بحث بر سر جدا بودن ماموریت نظامی و سیاست خارجی از یکدیگر است که درجمهوری اسلامی  هر دو را به هم گره زده و به سپاه و سپاه قدس و بیت رهبری سپرده اند. تا چند ماه پیش جمهوری اسلامی متکی به همین عمق راهبردی میتوانست در مذاکرات با امریکا دست قوی را برای چانه زنی داشته باشد که این فرصت را به دولت ندادند و معلوم نیست در آینده نزدیک از این عمق راهبری چه باقی خواهد ماند تا برگی باشد برای میز مذاکره!

ما، خبرهائی را تکرار نکردیم که در این روزها از عراق و لبنان می رسند. از جمله بیانیه آیت الله سیستانی و یا موج سواری مقتدا صدر و یا نگرانی توام با سرگردانی سید حسن نصرالله و یا حمله به دفتر حشد الشعبی در عراق و یا قتل یکی از فرماندهان عراقی جنگ با داعش که ارتباط نزدیک با سپاه قدس داشت و ....


توقف جنگ هیچ ارتباطی به اراده ترامپ نداشت

ارتش ترکیه با توافق سوچی

در خاک سوریه متوقف شد!


استدلال منطقی اکبر ترکان

مجمع مصلحت تبدیل شد

به چوب لای چرخ دنده دولت


مرور مطبوعات

کردهای سوریه زیر چتر

حمایت نظامی سوریه و روسیه


زیر 70 سال و 50 سال

سالی 150 هزار نفر درایران

با سکته مغزی و قلبی می میرند


بیست و ششمین فستیوال تئاتر ایرانی

بیست و ششمین فستیوال تئاتر ایرانی از 27 اکتبر (یکشنبه ) در شهر کلن آغاز  شد. فستیوالی که بنیانگذار آن زنده یاد "مجید فلاح زاده" بود و پس از درگذشت ناگهانی و غافلگیر کننده وی، همسرش جای خالی او را هم پر کرد و پرچم این فستیوال را برافراشته نگهداشت. کاری دشوار در مهاجرت و به دور از ایران اما همسو و گام به گام با تئاتر در ایران. برای آگاهی از برنامه های این فستیوال مراجعه کنید به جدول برنامه های آن که در همین شماره پیک نت منتشر شده است.


منتخب اخبار روزهای گذشته


سرمقاله 713

رسوائی بی‌اعتباری صداوسیما

و رقابت ها در اطلاعات سپاه


در بازجوئی از روح الله زم

کسانی دستگیر شده‌اند که

ازخود دستگیرکنندگان هستند


عنوان اول پیک نت 2 آبان

نمایش مبارزه با فساد
برای‌رفتن به‌ سوی انتخابات


سخنان روحانی در جلسه هیات دولت

در داخل کشور نگذاشتند

از برجام به سود مردم استفاده شود


روز گذشته و درارتباط با مارش اربعین

احمد جنتی هنوز به ملکوت نرفته

حرفهائی زد که از این دنیا نیست


رئیس کل بانک مرکزی

مردم تحت فشارند

درآمدنفتی 40 میلیارد دلار کم‌ شده


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

پر خواننده ترین مطلب پیک نت پنجشنبه، عنوان اول این شماره از روزنت پیک نت بود که روی فیسبوک و کانال تلگرام این نشریه جمعا 15 هزار و یکصد خواننده داشت و روی ۵ فیسبوک خوانندگان نیز به اشتراک گذاشته شد.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران