قیمت گازوئیل به نرخ پیش از حذف یارانه ها بازگشت
عقب نشینی حکومت در برابر
کامیونداران اعتصابی جنوب

 

از یک پیام دریافتی
"ارز" صرافی جام جم
خرج سناریوهای دروغ می شود

       پیک هفته 107  --------  15 دی 1389  برابر 5 ژانویه 2010

تماس با ما

infos@pyknet.net

 

در این ستون، همراه ما

از امروز کودتای 22 خرداد را بازخوانی کنید

پیک نت

شب 22 خرداد


منتخب اخبار


 سپرده 3  میلیارد دلاری ایرانی ها دربانک

مرکزی اروپا 


"متکی" انتصاب

علی خامنه ای بود


 دختران روستائی آذربایجان

8 ساله عروس می شوند


عربستان سعودی

بمب هسته ای خریده؟


 ایرانی ها، پولشان را به بانک های ترکیه می سپارند


خط فقر در بلوچستان


رئيس سنديکای کارگران  نيشکرهفت تپه در زندان  


پایان همکاری

احمدی نژاد با مشاورانش


احمدی‌نژاد:

 یادم رفت عزل متكی را

 با آقا مطرح كنم!


اصول و تکه پاره

 شدن اصولگرايان


چرا شاه نتوانست

 مانع سقوط خود شود؟


 بخش خصوصي

زیر فشار دولت


دبیر کل وعاظ تهران:

مجوز حزبی لازم نداریم


 نامه غلامحسین عرشی

به دادستان تهران


اعتراض کارگران

به حداقل دستمزدها


 سکوت مرکز آمار ایران

درباره آمار بیکاران


ممیزی کتاب یا سانسور ؟


 روزنامه‌نگاران

از ایران می گریزند


 بحران اقتصادی همزاد

  بحران‌های اجتماعی


ایران، امسال  190

اعدامی داشت


اعدام و اسلام

از نگاه آیت الله بیات


دستگیری «هفت عضو القاعده» در غرب ایران


 5 میلیارد دلار

پولشویی حزب پادگانی


 آیت الله وحید خراسانی:

اعتراف زندانی

 اعتبار ندارد


 

حکومت بحران زده
روی نردبان لرزان قدرت

آنچه این روزها، سایت های حکومتی سعی می کنند با هیاهو، جانشین اخبار مربوط به مشکلاتی کنند که مردم با آنها دست به گریبان اند "درس خارج" آقای خامنه ایست. این خبر فعلا، با خبر پرهیاهوی چند روز پیش که بر محور دستگیری موسوی و کروبی دور می زند رقابت می کند.

خبرهای درس خارج آقا، شاید برای بسیجی ها و حواریون ایشان جاذبه ای داشته باشد، اما برای مردم کوچکترین اهمیتی ندارد. در میان روحانیون هم بی اعتبار و بی اهمیت است. اما اخبار مربوط به بازداشت موسوی و کروبی، بی شک، ریشه در ترس حکومت از شورش گرسنگان و میلیون ها مردم ناراضی ایران دارد که هدفمند کردن یارانه ها و خطر حمله به ایران و فشارهای ناشی از بحران اقتصادی آن تبدیل به کابوس حکومت کرده است. حکومت می ترسد، این سران آزاد باشند و شورش آغاز شود. یعنی شورش سر هم داشته باشد!

درکنار این تلاش و کوشش حکومتی، احمدی نژاد همچنان از امام زمان مایه می گذارد و  سرگرم معرکه 40 هزار تومان یارانه است.

مجلس بر سر هر لایحه ای وارد دعوای حیدری- نعمتی می شود.

شریعتمداری کیهان و سردار صفار هرندی تریبون تصویری ضرغامی را با هجویات و توهمات پر کردند و از حماسه کیک و ساندیس در 9 دی ماه سخن گفتند و می گویند.

درهمین شلوغ پلوغی، متکا را از زیر سر متکی کشیدند و مشاوران 14 قلوی احمدی نژاد برکنار شدند. در ماجرای شام آخر حضرت مسیح، نفر سیزدهم به مسیح خیانت کرد، اما به این 14 نفر، نفر پانزدهم پشت کرد!

کشف کرم های "استاکس نت" در نیروگاه بوشهر و شاید دیگر سایت های اتمی را تکذیب میکنند، اما ناگهان علاقمند به مذاکره با "اشتون" همآهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا علاقمند شده و همه سفرای اروپائی را دعوت به بازدید از تاسیسات هسته ای کردند.

دانشگاهی را تعطیل و رشته های علوم انسانی را پنبه کردند. برنامه و بودجه را تعطیل و وزارت ورزش علم شد. بلند کردن گرد و خاک برای جلوگیری از دید روشن مردم ادامه دارد.

آنچه مانند همیشه در زیر این هیاهو و گرد و غبار گمُ است وضعیت نابسامان اقتصادی است. تورم حاصل از پرداخت یارانه ها و افزایش نرخ سوخت به مرور چهره خود را عیان می کند. نرخ تاکسی و اتوبوس شهری به  ظاهر 15% ، نرخ حمل و نقل جاده ای بیش از 50% نرخ حمل و نقل دریایی کالاها به بنادر بیش از 100% افزایش یافته است. با افزایش قیمت سوخت بیش ار 8 هزار تریلر در پایانه های جنوبی کشور از بندرعباس گرفته تا خرمشهر دست به اعتصاب زدند. دولت با عقب نشینی و افزایش سهمیه روزانه آنها با نرخ دولتی توانست آنها را به کار برگرداند. لنج ها و شناورهای دریایی با بیش از دو هفته سرگردانی کار را با نرخ های آزاد شروع کردند که منجر به افزایش 100 درصدی کرایه حمل و نقل دریایی شده است. سه نرخ سوخت دولتی ، حمایتی و آزاد ترفندی است که دولت برای عبور از شرایط فعلی در نظر گرفته است.

دولت که با مشکل تحریم و استفاده از ارزهای حاصله از فروش نفت روبروست، بسختی قادر به تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان است. نرخ دلار نیز به چندین رقم دولتی 1040 تومانی، سهمیه ای از طریق صرافی 1065 تومانی و آزاد 1090 تومانی تبدیل شده است. کمبود نرخ ارز در بازار روزانه نرخ ارز آزاد را افزایش می دهد. زمزمه های کنترل بیشتر ارز و اختصاص آن به شرکت ها و قطع واردات بدون انتقال ارز این روزها بیشتر به گوش میرسد که همه حکایت از ناتوانی دولت درتامین ارز مورد نیاز کشور دارد.

قیمت اقلام اساسی خوراکی را دولت با استفاده از ترفندهای تبلیغاتی و تیم های بازرسی بزور ثابت نگه داشته است. با وجود این، اقلام غیر اساسی و خارج از فهرست بازرسان روند رو به افزایش را شروع کرده اند. بزرگترین معضل فعلی دولت تشدید بیکاری است که برای اولین بار نرخ آن در فهرست بانک مرکزی اعلام نشده است. بیکاری در سطح جوانان به وضوح در شهرهای جدید قابل رویت است.

از طرفی با هزینه کردن قریب به 80 میلیارد دلار عایدات از فروش نفت و صادرات کالای غیر نفتی توسط دولت، عملا نقدینگی دولت به اتمام رسیده است. نه تنها بانک ها بسختی و فقط در چارچوب طرح های تعریف شده دولت مثل "مسکن مهر" اندک وامی در اختیار مراجعین می گذارند بلکه ادارات و سازمانهای دولتی هم عملا طرحها عمرانی را به فراموشی سپرده اند چون آنها با کسری بودجه روبرو هستند.

به تعویق افتادن بودجه در جمهوری اسلامی امری عادی شده، اما امسال ارائه بودجه با چالش های جدی- از جمله کسری عظیم بودجه، تعریف درآمدهای حاصله از آزاد سازی قیمت ها و همچنین نقش یارانه های نقدی در بودجه - روبروست. با این اوصاف میتوان نتیجه گرفت که همه هیاهو در دالان های قدرت در جمهوری اسلامی برای پنهان کردن مشکلات عظیم اقتصادی است.


مهدی کروبی:
چرا از سرلشگر های بی لشگر
تا این حد ترس و لرز دارید؟

ماه ها از اوج جنبش اعتراضی مردم ایران می گذرد. روزهایی که اگر چه هر روز آن حامل اخبار تلخ و نگران کننده بازداشت ها و برخوردها بود، اما حاصل مبارک آن آشکار شدن روی دیگر سکه قدرت و حاکمیت در برابر مردم بود. روی دیگر این سکه، بازتاب فساد و طغیانی است که در همه شئون حکومتی قابل رویت است.


ایران متعلق به همه ایرانیان است

زهرا رهنورد، در ادامه دیدارهای نوبتی با مادران و همسران قربانیان کودتای 22 خرداد که به خاک سپرده شده اند و یا در زندان ها بسر می برند، به دیدار مادر سهراب اعرابی رفت. او در این دیدار گفت:

ما تا پای جان برای احیای ارزشهای انقلاب اسلامی و آزادی ایستاده ایم. این کشور متعلق به همه ملت از هر طبقه و قشر و با هر عقیده و اندیشه ای است و من و دیگر همراهان جنبش سبز برای آزادی

  همه ملت تلاش می کنیم.  و دیگر شهدای جنبش در رگ های ایمان ما می جوشد و سلحشوری زنان و مردان زندانی فرا راه ماست. پروین فهیمی، مادر شهید سهراب اعرابی نیز در این دیدار با اشاره به تهدیدهای اخیر علیه خانواده شهدای جنبش سبز گفت: این تهدیدها بر عزم و اراده ما برای ادامه راه فرزندان شهیدمان می افزاید.


کودتا مشت بر آب می کوبد
بازداشت موسوی و کروبی
و نتیجه یک نظر سنجی ساده

اجلاس رهبری مجمع روحانیون مبارز

شلیک رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی
به جریان فتنه!

محسن درویشی، رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند: حكومت ولایت فقیه، مدرن ترین و مترقی ترین نوع حكومتی است كه تاكنون در ایران تجربه شده است./ایرنا

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه: کسی نگفته به‌ زودی موسوی و کروبی محاکمه می‌شوند./آفتاب

سرلشكر فیروزآبادی، رئیس ستاد كل نیروهای مسلح: برای مردم دنبال امنیت اجتماعی هستیم./فارس

شاهرخ رامین، نماینده دماوند و فیروزكوه در مجلس: قانون هدفمند کردن یارانه ها بعنوان بزرگترین طرح اقتصادی در تاریخ جهان ثبت خواهد شد./ایرنا

ابراهیم حسن‌بیگی، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی: حماسه "۹ دی" تیر نهائی را به جریان فتنه زد./فارس


روزنگاه
 کودتا 22 خرداد را بار دیگر بخوانیم و ببینیم

هفته اول پس از کودتای 22 خرداد
5 روز خشم و حیرت مردم
وحشت و آشفتگی درصف کودتاچی ها

"فیس بوک"
جهان در یک جعبه جادوئی
لوموند دیپلماتیک- ترجمه مرمر کبیر

به همت عرفان قانعی فرد
گفتگوی تازه انتشار یافته ای با ابراهیم احمد، در کردستان عراق

لوموند دیپلماتیک فارسی ماه دسامبر منتشر شد

آخرین لوموند دیپلماتیک فارسی سال 2010 (ماه دسامبر) با تبریک هیات مترجمین این نشریه بمناسبت آغاز سال نو میلادی منتشر شد. در پیام تبریک سال نو آمده است:«سال نو، سال امیدها و چالش های نوین است. خواب خوش «پایان تاریخ» تنها با بیداری هوشمندانه  تودهاست که به یک کابوس تاریخی نمی انجامد. چنان باد.

دراین شماره مطالبی با عناوین زیر منتشر شده است: 

1- علیه انصاف باره گی 2- آنچه مخالفان « عصر روشنگری» را متحد می سازد 3- اسطوره و واقعیت جنگ جهانی ارزی 4- فیس بوک آیئنه جادویی 5- فرصت های از دست رفته رئیس جمهور اوباما 6- طرفین درگیر و زراد خانه های مالی 7- کارشناسان علمی را چه کسی کارشناسی خواهد کرد ؟ 8- سندیکاهای فرانسه به کجا می روند؟


اخباری از اوضاع آشفته رهبری و حاکمیت

سرمقاله راه توده- با بازداشت کودتائی رهبران جنبش سبز
دره‌ زیر پای حاکمیت
عمیق تر از گذشته می‌شود

امکانات عبور از فیلترینگ

و رسیدن به پیک نت

پیک نت در فیس بوک

سایت پیک نت در«فیس بوک» قرار گرفت، برای دسترسی به پیک نت در فیس بوک می توانید با کلیک روی لینک زیر و یا کپی کردن و قرار دادن ان در بخش آدرس ورودی فیس بوک کلیه مطالب منتشره در سایت پیک نت را از آن طریق مطالعه کنید:

facebook.com/www.pyknet.net

پیک نت در گوگل ریدر

همچنین سایت پیک نت از طریق «گوگل ریدر» که لینک ورودی آن در زیر همین نوشته آمده است فارغ از فیلترینگ قابل دسترسی است:

http://page2rss.com/rss/bd4296acb8ca27d89105828d33827b06


 قانون اساسی را  بخوانید

مصاحبه تاریخی

ابوالفضل فاتح

نماز جمعه

خامنه ای


بیانیه کودتای

22 خرداد را
چه کسی نوشت؟

 چه کسی خواند؟

بشنوید!
میرحسین موسوی

پیروز قطعی انتخابات هستم


حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

Konto 4593745

BLZ 10070024

برای پرداخت از خارج آلمان اطلاعات زیر را بنویسید

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 


پیام ها و نظرات


آسیاب
به نوبت است

سلام- من یک معلم پایه ابتدایی هستم. خواستم بگم که همانطور که در جریان هستید قرار است مبحث های شاهان از کتاب تاریخ حذف شود. برای همین امر فردا 89/10/15 یک کلاس برای معلمین منطقه ملارد کرج گذاشته اند تا طریقه حذف را به معلمین توضیح بدهند و بگویند چه چیزهایی باید حذف شود. لابد، بعد از جمهوری اسلامی هم، مبحث اسلام و روحانیون قرار است از کتاب ها حذف شود. تاریخ بی پناه ایران، به تاراج می رود. لطفا منتشر کنید تا همه بدانند.

با تشکر


نفس دولت را
بگیرید تا بتوانیم
نفسی تازه کنیم!

از قضا دولت و نظام، 30 میلیارد دلار کسر بودجه دارند. دولت احمدی نژاد  بنزین آلوده، گازوییل و چندین قلم کالا و خدمت اساسی را به 10 برابر قیمت رسانده و به مردم میفروشد. سپس نصف عایدات آن را با منت و به قول خامنه ای بعنوان "هدیه نظام " به حساب مردم می ریزد و نصف آن را می گذارد در جیبش و یا می دهد به لات ها تا آدم حسابی ها را بدزدند و بزنند و ببرند اوین. هوای شهرها شده سم ناب و قیمت سم را هم از جیب مردم مسموم بر میدارند تا کاروان بسیجی های چاقوکش به سلامت بلولند.  

چه باید کرد ؟ از بی پول شدن و مسموم شدن، چگونه خود را نجات دهیم؟  اعتصاب چاره خوبی است ولی هماهنگی می خواهد. دیگر، کار کردن درآمد چندانی هم باقی نخواهد گذاشت که از اعتصاب بترسیم. رانندگان کامیون در بندرعباس و جاهای دیگر دست از کار کشیده اند و کسی هم نتوانسته با آنها کاری بکند. از همه مهمتر، نخریدن بنزین است و نسوزاندن بنزین آلوده  در ماشین ها. پس چطور سر کار برویم؟ پاسخ اتوبوس است، همشهری گرامی. چون ما کرایه تاکسی نداریم بدهیم، یا بنزین لیتری 700 تومان بخریم و مهمتر از آن سوختن بنزین آلوده دارد ما را خفه میکند.  خوشبختانه چون اتوبوس و مترو هم کم است، دیر به سر کار میرسیم. چرخی که برضد ما می چرخد بهتر که کند و دیر بچرخد . اصلا نچرخد. آخرش یکجوری آدم باید نارضایتی اش را از بی پولی و خفگی و خفقان نشان بدهد. کافی است کمی از ماشین های شخصی پیاده شویم . باید با هم باشیم. اتوبوسی و مهربان شویم. اعتصاب همینجوری آغاز مبشود: با کم کاری و سرپیچی. این گرانفروشی و بنجل فروشی دولت را باید کساد کنیم تا ورشکسته شود. کم کم میتوانیم برای نخریدن هماهنگ شویم. با دیر پرداختن قبض آب  شروع کنید و با هماهنگی همسایه ها، ماه بعدش را نپردازید. وقتی دیدید جرات قطع کردن آب را ندارند، با نپرداختن قبض گاز و برق ادامه دهید تا دخلشان بخشکد. پول به جیب دولت و پاسدار نریزید. آی کارمندان دولت، برایش کم کاری کنید. همراه خصوصی ها، پولتان را ذخیره کنید. قبض ها را ندهید.  ماشین های شخصی را پارک کنید. سوار اتوبوس شوید و دیر برسید. هوا را پاک کنید. دولت دزد را پیاده کنید. نفسش را بگیرید و نفسی تازه کنید.


فريدون  مشيری

خانه ما

اینجاست!

 من دلم مي‌خواهد

خانه‌اي داشته باشم پر دوست،

کنج هر ديوارش

دوست‌هايم بنشينند آرام

گل بگو گل بشنو...؛

هر کسي مي‌خواهد

وارد خانه پر عشق و صفايم گردد

يک سبد بوي گل سرخ

به من هديه کند.

شرط وارد گشتن

شست و شوي دل‌هاست

شرط آن داشتن

يک دل بي رنگ و رياست...

بر درش برگ گلي مي‌کوبم

روي آن با قلم سبز بهار

مي‌نويسم  اي يار

خانه‌ي ما اينجاست

تا که سهراب نپرسد ديگر

" خانه دوست کجاست؟  "


برگرفته از کتاب "بازی شیطانی"
"حماس"
 در فلسطین
چرا و چگونه متولد شد؟

(این کتاب را از این طریق تهیه کنید)