خانواده زندانیان سیاسی خطاب به هاشمی
ما را به دیدار رهبر ببرید
تا اگر نمی داند، بگوئیم چه خبراست

 

نامه ای از خوزستان
جوش و خروش مردم
برای استقبال از زندانیان تبعیدی

 تماس با ما

infos@

pyknet.

net

1 مهــــــــر

1389

23 سپتامبر

2010

 

 

 

پیک هفته 107 - آرشیو پیک هفته

منتخب اخبار

 قانون اساسی را

بخوانید و تکثیر کنید


روزشمار

کودتای 22 خرداد

1- لحظات کودتای 22 خرداد


2-  آغاز روز، در 23 خرداد زوتراز طلوع خورشید


3- نشانه های یک خیزش ملی علیه کودتا در ایران


4- بهت و حیرت مردم، از دوشنبه تبدیل به اعتراض شد


5-انقلاب خیابانی برایرسیدن به  آزادی


بشنوید!
میرحسین موسوی

پیروز قطعی انتخابات هستم


مصاحبه تاریخی

ابوالفضل فاتح

رئیس اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی موسوی


3 فیلم سخنرانی اخیر موسوی

1- 2- 3


نماز جمعه

خامنه ای

پس از کودتا 22خرداد


اسناد تاریخی
بیانیه کودتا را
چه کسی نوشت؟

 چه کسی خواند؟


میرحسین موسوی :

مشکلات نظام

 برای مردم آشکار شده

همه مردم برای اطلاع رسانی به یکدیگر کمک کنند. این دولت از نظر مردم مشروعیت ندارد و مردم به آن اعتماد ندارند. مردم باید بتوانند در چارچوب قانون اعتراضات خود را نشان دهند، در غیر اینصورت ما به سمت تقابل های قومی، ملی، مذهبی و قبیله ای خواهیم رفت.


فیلم را ببینید!
پاینده باد ایران ما


شب کودتای 22 خرداد
در ستاد  موسوی چه گذشت؟
شهرزاد همتی


 

خامنه ای بداند و یا نداند
فرمانده کودتائی امریکائی شده
روزنامه آلمانی یونگه ولت
ترجمه رضا نافعی

روزنامه آلمانی "یونگه ولت" گزارش جامعی از تحولات و اصلاحات جاری در ترکیه منتشر کرده است. این گزارش از کودتای 1980 نظامی ها در ترکیه آغاز می شود، که انگیزه امریکائی آن، انتقال وظائف ایران در زمان شاه، به نظامی ها در ترکیه بود. دولت کنونی ترکیه با رفراندوم پیرامون قانون اساسی که بدست نظامی های این کشور، پس از کودتای 1980 تدوین شد، و گرفتن 58 در صد رای موافق شرکت کنندگان دراین رفراندوم به این اصلاحات، گام بلندی برای زدودن نتایج کودتای 1980 در قانون اساسی ترکیه برداشت. امروز، نه تنها بحث بر سر اصلاحات و تحولات در ترکیه است، بلکه برای ما ایرانی ها، بحث عمیق تر، یافتن ریشه های مشترک کودتای 1980 ترکیه و کودتای 22 خرداد 1388 در ایران است. شباهت های حیرت آوری میان این دوکودتا وجود دارد. طراحان و کارشناس امریکا، سالها پیش از کودتای 1980 به ارتش ترکیه پیشنهاد کرده بودند یک صندوق تعاونی ایجاد کنند که افسران مجبور به پرداختن  10 در صد از حقوق خود به آن صندوق بودند. تا سال 1980 این صندوق نه تنها در صنایع نظامی ترکیه، بلکه در شعبت کنسرن های بین المللی در ترکیه مانند  گودییر، موبیل ایل، شل و هیلتون نیز سهیم بود. "اویاک" در پی رشد چند ساله خود  به دومین گروه بازرگانی کشور تبدیل شده بود. ریشه های اقتصادی کودتای ژنرال ها در اینجا بود.

بلافاصله پس از سرکوب گسترده احزاب و آزادی ها و راه انداختن ماشین اعدام و قتل های زنجیره ای در ترکیه، پارلمان این کشور نیز منحل اعلام شد و فعالیت احزاب ممنوع شد. بیش از 200 نفر از نمایندگان پارلمان دستگیر شدند. اعتصاب ممنوع شد، ( DISK   ( فدراسیون اتحادیه های کارگری که چپ بود ممنوع گشت. نظامی های به دولت رسیده، که یک غیر نظامی بنام "دمیرل" را بعنوان کارگزار خود نخست وزیر کرده بودند ، دست به سوی صندوق بین المللی پول دراز کردند. این صندوق 3 میلیارد دلار در اختیار آنها گذاشت، اما به این شرط که سیستم "یارانه" ها را قطع کنند، دستمزدها را بالا نبرند، حق اعتصاب را از قانون حذف کنند و دست به اخراج های گسترده در واحدهای تولید بزنند. یعنی "نئو لیبرالیسم اقتصادی" را دراین کشور حاکم کنند. ژنرال ها چنین کردند. دسته های شبه فاشیستی تحت حمایت دولت که نام "گرک های خاکستری" را برای خود انتخاب کرده بودند وسیعا گسترش یافتند و لیست بلند بالائی برای قتل های سیاسی توسط این شبه فاشیست ها تهیه شد. دولت و نظامی ها، درحالیکه این سازمان شبه فاشیستی فرامین آنها را اجرا می کرد، مسئولیت آنها را نمی پذیرفت. شبیه ماجرای "گروه های خودسر" در جمهوری اسلامی.

"گرگهای خاکستری"، در سال کودتا، یعنی 1980 در حدود 200 هزار عضو ثبت شده و یک میلیون هوادار داشت. دولت کودتا از میان همین نیروی سازمان یافته، برای نیروی ضد شورش ترکیه عضو گیری کرد. نام رسمی این نیروی ضد شورش " اداره جنگ های ویژه " بود و فرماندهی مستقیم آن برعهده ژنرال "کنان اِوِرِن"، رئیس ستاد ارتش و رهبر کودتا قرار داشت. (شباهتی میان بسیج و نقشی که سرلشگر فیروز آبادی در کودتای 22 خرداد ایفاء کرد نمی بینید؟)

رویهم رفته 650 هزار نفر در ترکیه دستگیر شدند. تعداد زندانیان سیاسی در یکسال پس از کودتا 123 هزار نفر و در پایان سال 1985 بیش از 6 هزار نفر بود. تقریبا فرد فرد مخالفان سیاسی در زندان شکنجه شده بودند. برژینسکی مشاور امنیتی جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا با صراحت اعلام کرد: "دولت نظامی برای ترکیه و همچنین برزیل بهترین راه حل است".

(با این همه شواهد، باز هم می توان در باره ماهیت کودتای 22 خرداد دچار تردید شد؟ کودتائی که امریکا طراحی کرد و برای فراهم ساختن زمینه آن، ژنرال های ارتش ترکیه را وارد اقتصاد این کشور کرد، مشاور رئیس جمهور امریکا، سالها بعد فاش ساخت که آن را تائید کرده بود و...

آقای خامنه ای می تواند روی صندلی دسته دار نشسته و باد در گلو انداخته و حرف های ضد امریکائی بزند، اما باید نتیجه را دید نه ادعاها را. نتیجه که در برابر مردم است، اجرای کودتائی امریکائی در ایران است و برای برداشتن گام های پایانی آن نیز زمینه را فراهم می کنند. حتی با حمله نظامی به ایران و سپس نشستن با ژنرال های سپاه پشت یک میز و امضای قرارداد تسلیم سپاه و تبدیل آن به کارگزار مستقیم استراتژی منطقه ای امریکا!

ترجمه گزارش روزنامه یونگه ولت را از اینجا نیز می توانید بخوانید.


انفجار مرگبار
در رژه نظامی در مهاباد

بر اثر انفجار بمب در رژه واحدهای سپاه پاسداران در مهاباد، ۱۰ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. بمب در ۵۰ متری جایگاه مراسم سان و رژه نیروهای مسلح کار گذاشته شده بود و دو تن از کشته شدگان همسران فرماندهان ارشد نظامی شهرستان مهاباد بودند. هنوز معلوم نیست که دراین رژه ارتش نیز شرکت داشته یا نه؟ شمار مجروحان این انفجار نیز بیش از۲۰ نفر گزارش شده است که حال چهار نفر از آنها  وخیم گزارش شده است.


کپسول های روسی- کپسول های برزیلی

آیت الله جوادی آملی:
کنار بگذارید روحانیونی را
که آبروی روحانیت را بردند

گفتگو با بهزاد نبوی
سرنوشت شهید رجائی
بهتر از سرنوشت موسوی نمی شد

بهزاد نبوی وزیر مشاور و وزیر صنایع در کابینه میرحسین موسوی و همچنین نایب رئیس اول مجلس ششم و عضو ارشد رهبری سازمان مجاهدین انقلاب، با مجله "نسیم بیداری" اخیرا گفتگوئی کرده که برخی سایت های خبری نکاتی از آن را منتشر کرده اند.

نکات محوری در  این گفتگو عبارتند از:

1- بازپس گیری خرمشهر از ارتش صدام حسین و فرصت از کف رفته برای پایان جنگ و نرفتن به سوی جنگ 8 ساله ای که انقلاب ایران را به زانو در آورد.

2- وجود دولت سایه، در دوران نخست وزیر میرحسین موسوی که از نمونه های عملکرد آن آوردن "مک فارلن" به ایران بود.

3- شانسی که محمدعلی رجائی آورد و پیش از آن که مخالفت خوانی ها با وی آغاز شود ترور شد و به شهدا پیوست. والا امروز، قطعا موقعیتی به دشواری موقعیت میرحسین موسوی داشت.

4- بلند پروازی های جنگی، در دوران جنگ فرسایشی با عراق و واقعیاتی که تازه امروز به مردم گفته می شود.

5- مخالفان برنامه ریزی اقتصادی در جمهوری اسلامی که در دوران رهبری آیت الله خمینی نتوانستند نظرات خود را تحمیل کنند، اما اکنون آن نظرات را بدست احمدی نژاد و خامنه ای اجرا می کنند.


کمر مردم زیر بار مسائل فرعی خم شده!

قای خامنه ای، در ملاقات های اخیر خود – با دانشجویان، استادان، هیات دولت، خبرگان و...- پیاپی از "اصلی" و "فرعی" می گوید. یعنی مسائل فرعی نباید جای مسائل اصلی را بگیرد و به همین دلیل از وضع موجود نباید انتقاد کرد و به دولت هم نباید گفت "بالای چشمت ابروست" به خود ایشان هم کسی حق ندارد بگوید: روی سرت عمامه است!

تمام آنچه که در کنار و به نقل از پشت نویسی یک اسکناس500 تومانی نذری می خوانید، مسائل فرعی است، مثل دهها مسئله دیگری که مردم بی وقفه با آن ها دست و پنجه نرم می کنند. این اسکناس ها را مردم از شکم گرسنه خود و زن و بچه هایشان می زنند و به داخل امام زاده ها می اندازند به امید که گرهی از مشکلاتشان باز شود. این مهم نیست که این اسکناس از داخل امام زاده فلان بیرون کشیده شده و یا کشیده نشده، مهم اینست که همه آنچه که نوشته شده عین واقعیت و درد مردم است که به تعبیر آقای خامنه ای همه "فرعی" است و نباید جانشین "اصلی" که خود وی هم نمی گوید آن اصل و یا اصلی چیست، بشود.


چه کسانی حاکمیت را دراختیار داشتند؟
2 سال گمشده، در حوادث دهه اول ج. اسلامی

این خبر فراموش نشود
انگلستان از کودتای 22 خرداد
از چند ماه پیش خبر پیدا کرده بود

سرمقاله راه توده
تجربه شکست خورده شاه الگوی عمل علی خامنه ای شده

سرلشگر پاسدار "رشید":
در آستانه یک جنگی احتمالی در آینده نزدیک قرار داریم

حساب بانکی

A.Khodai

DEUTSCHE BANK

Konto 4593745

BLZ 10070024

برای پرداخت از خارج آلمان اطلاعات زیر را بنویسید

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@peiknet.com

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

 

   

--------------------------------

 

Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

خواندن پیک نت

با "گوگل ریدر" از اینجا


آدرس جدید
پیک نت

پیک نت به آدرس جدید خود منتقل شد. یعنی pyknet.net . لطفا این تغییر آدرس را بخاطر داشته باشید و دوستان و آشنایان خود را نیز از آن مطلع کنید. از کلیه وبسایت ها و وبلاگ هائی که پیک نت را در لیست لینک های خود قرار داده اند نیز انتظار داریم به این تغییر توجه کنند. لطفا به تغییر نشانی ایمیل تماس پیک نیز توجه کنید.


پیام ها و نظرات


جوک "لری"
علیه شیخ جسور

با درود- گروه امنیتی جنگ روانی در ستاد کودتای 22 خرداد، از حدود 2 ماه پیش با مخابره اس ام اس هایی حاوی جوك های لری، می کوشد نظر مردم را نسبت به شجاعت شیخ مهدی كروبی تغییر داده و شجاعت وی را ساده لوحی جلوه دهد. با توجه به سابقه این نوع عملیات جنگ روانی بعید نیست در آینده نزدیک ی جوك های جنسی هم علیه رهبران جنبش سبز منتشر شود. اطلاع رسانی کنید و از مردم بخوانید که این اس ام اس ها را برای هم نفرستند.


گزارش
تازه ای
از همدان

با سلام - بنده یکی از خوانندگان سایت شما می باشم. در مورد حادثه تصادف در همدان به آن صورت که چند نفر از همشهری های ما به شما گزارش داده بودند نبود. فکر می کنم آنها از شدت هیجان و تاثر دقت لازم را نکرده بودند. بنده شاهد آن تصادف بودم. بار کامیون "هوو" سنگ معدنی بود نه کپسول گاز و مورد انفجار مربوط به کپسول گاز پراید بود که راننده در جا کشته شد و سیم فشار قوی برق بعد از قطع شدن روی یکی از عابرین افتاد که او نیز آتش گرفت. کامیون سپس وارد مغازه الکتریکی شد. یک زن حامله نیز زیر یکی از سنگ ها جان خود را از دست داد. اگر موارد دیگری از کشته شدن بوده، من ندیدم.

پیک نت: با تشکر از گزارش دهندگان اولیه و نویسنده توضیحات بالا، به دو نکته اشاره می کنیم:

1- سانسور اخبار و بی اعتمادی مردم به رسانه های تحت کنترل دولت، نتیجه ای جز آن ندارد که در ارتباط با حادثه همدان شاهد شدیم. مردم خبرنگار حرفه ای نیستند و طبیعی است که تحت تاثیر احساسات قرار گیرند. این رسانه ها هستند که باید اخبار را فورا و با حداکثر اطلاعات دقیق منتشر کنند. وقتی چنین نمی کنند و چنین نمی شود، حاصل همین است که شاهدیم.

2- مواردی از این دست، بتدریج تیز بینی و دقت مردم را برای انتقال اخبار جهت انتشار بیشتر می کند. به همین دلیل نباید نقش منتقد گزارش نویسان غیر حرفه ای را داشت. خبرنگاری و گزارش دهی کار و حرفه آنها نیست. سیاست سانسور اخبار از جانب حکومت، آنها را به خبرنگار و گزارش نویس تبدیل کرده و تردید نیست که در آینده این ایرادها و کم دقتی ها نیز از سوی خود مردم جبران خواهد شد.

ما نیز با در نظر داشتن همه مسائلی که دربالا طرح کردیم، ستون "پیام ها ونظرات" را اختصاص به گزارش ها خوانندگان اختصاص دادیم. گاه این گزارش ها، بدلیل صحت کلیات آن و انتشار رسمی اما سانسور شده آن از سوی خبرگزاری های داخلی، ما آنها را خارج از ستون پیام ها و نظرات نیز منتشر می کنیم، اما پیوسته دریافت آنها را از جانب خوانندگان خود قید کرده و خواهیم کرد.


آرشیو
روزنامه ایران
"پَر" زده!

سلام- آقایان روی حافظه تاریخی محدود مردم ایران سرمایه گذاری کرده اند. چند روز پیش روزنامه ای را دیدم که برای رنگ کردن یک ماشین به آن چسبانده بودند. خبر بالا، در سمت راست صفحه اول آن خیلی جالب بود. تاریخ آن 27 فروردین 88 بود. یعنی قبل از انتخابات. پس از پایان کار، روزنامه را برداشتم و بردم خانه برای خواندن. عنوان بزرگ سمت راست صفحه اول این روزنامه که روزنامه "ایران" بود اختصاص داشت به قطعی بودن انتخاب دوباره احمدی نژاد. در حالی که حتی اصولگرایان هم در آن زمان هنوز به اتفاق نظر نرسیده بودند. کنجکاو شدم که بقیه مطلب را بخوانم. مراجعه کردم به آرشیو بی نظم سایت روزنامه ایران. پس از کلی جستجو در آرشو متوجه شدم که این شماره و بعضی شماره های دیگر را از آرشیو حذف کرده اند!

تصور کرده اند با حذف روزنامه، مردم کودتا و جنایت را فراموش می کنند! مگر ما در دوران قاجارها زندگی می کنیم که مردم از آنچه می گذرد بی خبر باشند؟ تاریخ امروز را نمی توان مخفی کرد.

با تشکر- امیدواری 15 ساله از گلپایگان


"رسا"

گام های اولیه
برای رفتن به سوی
تلویزیون سبز


برگرفته از کتاب "بازی شیطانی"
"حماس"
 در فلسطین
چرا و چگونه متولد شد؟

(این کتاب را از این طریق تهیه کنید)