سرمقاله راه توده 736

ترامپ دو احتمال را

در برابر ایران پیش می برد؟

 

ضعف ایران نداشتن ناوگان نظامی- هوائی است

ادامه تحریم تسلیحاتی ایران

هدف کنونی امریکاست!

(پیک هفته ۱۰۹)  11 ادریبهشت ماه 1399 - 30 آوریل 2020

 pyknet100@gmail.com


10-9 اردیبهشت

خبرهای
 سیاسی – اجتماعی


10-9 اردیبهشت

منتخب رویدادهای منطقه و جهان


10-9 اردیبهشت

منتخب اخبار
هنری و فرهنگی


10-9 اردیبهشت

منتخب اخبار
شهرستان ها


10-9 اردیبهشت

منتخب اخبار ورزشی


10-9 اردیبهشت

منتخب اخبار اقتصادی

عنوان اول پیک نت 11 اردیبهشت

تقلید از مدُل امریکائی

مقابله‌با کرونا درکشورهای‌اروپائی!

 روز گذشته "شویبله" رئیس مجلس آلمان در مصاحبه‌ای بحث‌انگیز گفت که حفظ زندگی شهروندان اصل مطلق نیست و ما باید توازنی میان ریسک زندگی و وضعیت اقتصادی برقرار کنیم. در حال حاضر فضا به سوی نارضایتی مردم پیش می‌رود و ما ممکن است که در انتها نتوانیم جان مردم را نجات دهیم و اقتصاد را هم متلاشی کنیم.

بدنبال رئیس مجلس، یکی از اعضای ارشد حزب سبزهای آلمان بنام "پالمر" که شهردار شهر توبینگن آلمان است گفت که محدودسازی های کنونی بخاطر کرونا عمدتا  برای حفظ زندگی شهروندان بالای ۸۰ سال است، درحالیکه بالاخره این افراد تا مدتی دیگر خود به خود دار فانی را وداع می‌کنند. در حالی که متوقف ‌کردن کل فعالیت اقتصادی و اجتماعی فقری را در جهان دامن می‌زند که بنا بر برآورد سازمان ملل به مرگ میلیون‌ها کودک خواهد انجامید.

یک عضو ارشد رهبری حزب "اف د پ" بنام "کوبیکی" نیز به حمایت از رئیس مجلس برخاست و گفت که انستیتو "روبرت کخ" آمار و ارقامش را مطابق سیاست تنظیم می‌کند و هر روز هم یک معیار تازه به میان می‌ آورد.  نخست ‌وزیر ایالت "نورد راین وستفالن" آلمان نیز به حمایت از شویبله برخاست .

این نظرات که زمزمه تبدیل شدن به یک طرح جدید در سراسر آلمان است، تحت تاثیر تصمیم چند کشور اروپائی است که از سفت و سختی مقابله با کرونا کاسته اند. از جمله اتریش که اعلام کرده از دوشنبه تجمع 10  نفر آزاد می‌شود و از میانه ماه "می" رستوران‌ها هم باز خواهند شد، سوئد که زودتر از اتریش فیتیله محدودیت ها برای مقابله با کرونا را پائین کشیده بود و همچنین فرانسه که تصمیم به لغو برخی مقررات و محدودیت های ضد کرونائی گرفته است. حتی دولت ایتالیا نیز با ادعای تحت کنترل در آمدن شیوع کرونا اعلام کرده که محدودیت های کرونائی را لغو می کند. همه آنها عملا پیرو همان سیاست و روشی شدند که ترامپ در امریکا پیشتاز آن شد و البته ایران جلوتر از امریکا!

 در متن بحث هائی که در آلمان جریان دارد آشکار است که "اقتصاد مهم تر از جان مردم است" که البته منظور سیستم سرمایه داری حاکم است. بزودی اخبار کرونا به حاشیه خواهد رفت و رسانه ها نیز برای اعلام آمار مبتلایان و قربانیان کرونا لبهای قلم را گاز خواهند گرفت.


حالا، یک وجب خاک هم مال آنها نیست!

در خبرهای منتخب می خوانید که پیاده روهای تهران را وجبی به دستفروشان کرایه می دهند. این وضع بی اختیار آن ترانه خوب و فراموش نشدنی شهیار قنبری را به یاد می آورد که داریوش هم آن را خواند و با سرودن و خواندن آن کارشان به زندان کشید! ترانه "بوی گندم" منظورمان است که از معروف ترین ترانه های دهه 50 ایران است.

بوی گندم مال من هر چی که دارم مال تو

یه وجب خاک مال من هرچی میکارم مال تو

شهیار قنبری در مقدمه کتاب "دریا در من" نوشته است مأموران ساواک از وی خواستند تا در اِزای آزادی ترانه‌ای در ستایش از محمدرضا پهلوی بسرایم، اما نپذیرفتم.

داریوش در یکی از خاطراتش می‌گوید: یک روز برای تمرین ترانه «بوی خوب گندم» به منزل واروژان رفته بودم و در حالی که پیانو می‌نواخت چشمم به قاب عکسی افتاد که بالای پیانو بود. عکس یه پسر بچه ای که با چشمان گریان به اطراف خود خیره شده بود نظرم را جلب کرد و به او گفتم: واروژ ببین این بچه هم از نواختن تو به گریه افتاده که او در پاسخ گفت: اتفاقاً این آهنگ از گریه‌های او ساخته شده و واقعاً موسیقی پاپ به او بدهکار است و به راستی جایش خالی است.

ترانه بوی گندم را اینجا بشنوید:

https://www.youtube.com/watch?v=PsnapU3D-G8


از همان ابتدا می شد حدس زد

قربانیان غافلگیری رهبران غرب

در برابر ویروس "کرونا"!


راه توده 736 منتشر شد

هفته نامه راه توده – شماره 736 (پنجشنبه 11 اردیبهشت 99) منتشر شد و مطالب آن علاوه بر سایت این نشریه، روی کانال تلگرام و فیسبوک آن نیز قرار گرفت.

سرمقاله این شماره به تشدید سیاست های تحریمی امریکا علیه ایران، جلوگیری از پایان تحریم تسلیحاتی ایران و کشاندن بار دیگر پرونده اتمی- موشکی ایران به شورای امنیت سازمان ملل دارد. دو احتمالی که نتیجه این سیاست می تواند باشد در این سرمقاله بررسی شده است.

تهیه وانتشار خلاصه گزارشی از کتابی بنام "بیگانه ای در کنار میرزا کوچک خان" که خاطرات یک افسر چک تحصیل کرده در سن پترزبورگ است که ناگهان در کوران انقلاب اکتبر قرار میگیرد و سراز جنگ های قفقاز در می آورد و سرانجام نیز به بندر انزلی میرسد و در کوران حوادث جنبش جنگل و جمهوری گیلان قرار میگیرد.

دراین شماره مطالبی نیز می خوانید با این عناوین: ضلع سوم مثلث یورش به حزب توده ایران در اسناد طرح مشترک امریکا و انگلیس علیه حزب توده ایران باید افشا شود، نتیجه ای که از انتشار مطالب روزهای اخیر درباره حزب توده ایران میتوان گرفت، با "کرونا" سیستم سود آوری در سرمایه داری زیر سئوال رفت، نگاهی به مقاله سردبیر ماهنامه "تجربه" در تهران که انتظار مرگ میلیونی در چین براثر کرونا را داشته، اشکال مقابله با کرونا ویروس در جمهوری های آسیای میانه، خاطرات زهره شاکرین از دوران کنفدراسیون دانشجوئی، آیا میتوان تهدید های ترامپ علیه ایران را نادیده گرفت؟، "کرونا" پرده از گرسنگی جهانی برداشت، شاه تا آستانه سقوط زیر باز اجرای قانون اساسی نرفت، خنثی کردن کودتا و جلوگیری از ترور و کشتار مردم اقدام انقلابی بود و "نقش حزب توده ایران در خنثی سازی دو کودوتا" بر گرفته شده از خاطرات سردبیر راه توده که سایت "تاریخ ایرانی" منتشر کرده است.


اعتراضات شبانه است

تظاهرات و شورش مردم

علیه گرانی در شهرهای لبنان


با دو پرواز در هفته

پس از ترکیه، حالا ایتالیا

ایرانی ها را باز می گرداند!


عنوان اول پیک نت 10 اردیبهشت

ایرانِ پس از کرونا
ایرانِ پیش‌از کرونا نخواهد شد


یادداشتی از آذر منصوری

شورش گرسنگان بیش از

بحران کرونا ایران را تهدید می کند


از استانبول و تنها ایرانیان مقیم ترکیه

ترکیه با دو پرواز فوق العاده

ایرانیان را به‌قشم منتقل می‌کند


عنوان اول پیک نت 9 اردیبهشت

نظام آشفته ج. اسلامی
یک کدخدائی پیدا کرده!


حساب بانکی

DEUTSCHE BANK

BIC: DEUTDEDBBER

IBAN. DE 31100700240459374500

 

----------------------------

برای تماس با پیک نت

 ازآدرس ای میل زیر استفاده کنید:

  infos@pyknet.net

 

آدرس پستی

N.Vernis

Postfach 200208
  13512 Berlin

Germany

----------------------------

Site Meter Site Meter

pay pal پیک نت برای دریافت آبونمان و کمک های مالی

آدرس ای میل ویژه pay pal

4peiknet@gmail.com

 

 کدام مطلب پیک نت روزگذشته

بیشتر خوانده شد؟

عنوان اول پیک نت روز گذشته (جهارشنبه) «ایران پس از کرونا، ایران پیش از کرونا نخواهد بود" با بیش از 6 هزار خواننده پر مخاطب ترین مطلب در کانال تلگرام پیک نت بود. همین مطلب در فیسبوک پیک نت 1200 خواننده داشت و روی 7 فیسبوک خوانندگان آن نیز به اشتراک گذاشته شد.


تلگرام پیک نت


 فیسبوک پیک نت


سایت بین المللی

آمار سایت های خبری فارسی

پیک نت:

Monthly Visitors: 504,930


صفحات اول

روزنامه های امروز ایران